Dopyt po nehnuteľnostiach určených na bývanie sa už niekde utlmuje, prenájom prevažuje iba v Bratislave

Výstavba, byty, Ružinov
Foto: ilustračné, Getty images

S postupným nárastom ponuky nehnuteľností určených na bývanie sa výraznejšie upravujú aj ich ceny, čo zreteľne obmedzuje dopyt v niektorých lokalitách najmä na západnom Slovensku, ale už aj v Bratislave.

Agentúru SITA o tom informoval risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti LEXXUS, a. s., Peter Ondrovič.

Ponuka sa celkovo zlepšuje

Výraznejšiemu rastu ponuky v súčasnosti bráni stále nejasná situácia vývoja v najbližších mesiacoch alebo množstvo faktorov spojených práve s dodávkami, službami či prácami v samotnom stavebníctve,“ uviedol.

Týka sa to nedostatku niektorých materiálov či predĺženia lehôt pre mnohé, v minulosti už zazmluvnené dodávky či materiály.

„Celkovo ponuka nehnuteľností určených na bývanie sa plynúcimi mesiacmi tohto roka zlepšuje,“ poznamenal Ondrovič.

Viaceré čísla spojené s novou ponukou v jednotlivých lokalitách Slovenska sú podľa neho „prifarbované“ údajmi o novej ponuke bytov či domov, ktoré sú v tichej forme predaja ponúkané už dlhšie časové obdobie, čo významne skresľuje hodnoty o reálne novej ponuke na trhu.

Tempo rastu cien sa musí znížiť

Ponuka nehnuteľností na prenájom je bohatá už dlhšie obdobie. „Momentálne jedine v hlavnom meste majú nehnuteľnosti určené na prenájom výraznejšiu prevahu nad ponukou nehnuteľností určených na predaj. V ostatných mestách, v ktorých nájomný trh relatívne funguje, je ponuka nehnuteľností určená na nájom nižšia, a v najbližšom období sa ani nepredpokladá zmena vývoja situácie v týchto mestách podobná scenáru v Bratislave,“ priblížil expert.

Ďalší vývoj na trhu nehnuteľností na bývanie v mnohých lokalitách bude záležať od rýchlosti spomalenia rastu cien.

„Mnohé projekty a viaceré ceny nehnuteľností na sekundárnom trhu dosahujú v mnohých lokalitách na Slovensku a v hlavnom meste predajné ceny, ktoré pri súčasných úrovniach rastu cien výrazne utlmujú dopyt. Udržanie dopytu, resp. jeho mierne oživenie bude záležať v najbližšom nadchádzajúcom období práve od schopnosti trhu zredukovať rýchlosť tempa rastu cien,“ hovorí Ondrovič.

V žiadnej lokalite Slovenska sa podľa neho v najbližšom období nevytvára predpoklad na reálny pokles cien. Práve naopak, i naďalej sa vzhľadom na situáciu na trhu očakáva pozvoľný jemný rast.

Zazmluvnené ceny sa môžu upraviť

„Rast reálnej novej ponuky bude výrazne závislý od schopnosti trhu sa vysporiadať so súčasnými problémami s predlžovaním termínov dodávok alebo samotných materiálov. Zároveň bude celkový dopyt na trhu novostavieb podmienený čoraz viac potrebnou ochotou kupujúcich uzatvárať zmluvy na nehnuteľnosti v projektoch, pri ktorých bude existovať reálne riziko viacerých predlžovaní termínov spojených s výstavbou,“ dodal Ondrovič.

Zároveň s tým podľa neho vzniknú reálne riziká spojené s možnými úpravami zazmluvnených cien kupovaných nehnuteľností (rast a doplatky k zmluvne dohodnutým kúpnym cenám nehnuteľností) a so samotným výrazným predlžovaním odovzdania týchto nehnuteľnosti od developerských spoločností kupujúcim.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Ondrovič
Firmy a inštitúcie Lexxus