Dostupnosť bývania v Bratislave sa zhoršuje, byty z druhej ruky aj prenájom sú stále drahšie

kúpa bytu, kúpa domu, prenájom, kľúče
Holandskí seniori testujú bývanie v 3D dome. Foto: ilustračné, Getty Images

Za posledné tri roky vzrástla cena bytov z druhej ruky v Bratislave o 30 percent, pričom priemerné tempo rastu sa medziročne pohybuje okolo 10 percent.

Zdražel aj prenájom, a to za posledné tri roky o 20 percent. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investmenst o bratislavských nehnuteľnostiach a ich cenách. Podľa analytikov Bencont Investments rast cien bytov zapríčiňuje ich nedostatočná ponuka.

Dopyt po bytoch v Novom Meste

Priemerná jednotková cena bytov z druhej ruky bola v druhom štvrťroku 2019 na úrovni 2 638 eur za meter štvorcový.

Medziročne tak vzrástla o 10 percent, resp. o 240 eur za meter štvorcový. Za byt vo veľkosti 50 metrov štvorcových si tak kupujúci v porovnaní s predchádzajúcim rokom v priemere doplatia 12-tisíc eur,“ uviedli v analýze.

Vysoký dopyt po bytoch pozorujú najmä v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, kde je ponuka novostavieb v porovnaní s ostatnými mestskými časťami na nízkej úrovni, „čoho následkom je vyššie čerpanie sekundárneho trhu a následne zvýšený cenový rast,“ uviedli.

Jednotkové ceny bytov sa tak čoraz viac približujú k cenám v Starom Meste, kde za meter štvorcový kupujúci zaplatí 3 300 eur.

Ponuku tvoria stále väčšie byty

Priemerná absolútna cena bytov na sekundárnom trhu nehnuteľností v Bratislave je aktuálne na úrovni 179-tisíc eur, čo je o 24-tisíc eur, teda o takmer 16 percent viac ako minulý rok. Najdrahšie byty sú aj z tohto pohľadu v Starom Meste, kde je priemerná cena bytu na úrovni 271-tisíc eur, čo je o 100- až 120-tisíc eur viac ako v iných mestských častiach.

Čo sa týka rozlohy bytov, priemernú ponuku tvoria stále väčšie byty. V priemere sa rozloha bytov z druhej ruky medziročne zvýšila o 3,2 percenta. Priemerne veľký byt v Bratislave je aktuálne vo výmere takmer 69 metrov štvorcových.

Fakt, že priemerná rozloha bytov rastie, pripisujú analytici dlhodobému výpredaju menších bytov, čo platí nielen pre byty z druhej ruky ale aj pre novostavby.

Z pohľadu počtu izieb, 38 percent bytov na sekundárnom trhu tvorili trojizbové byty, 30 percent dvojizbové, 15 percent jednoizbové, takisto 15 percent štvorizbové a byty s piatimi izbami mali jednopercentný podiel.

Dostupnosť bývania sa zhoršuje

Drahší je aj prenájom bytov v Bratislave, počas druhého kvartálu 2019 dosiahla priemerná výška prenájmu úroveň 901 eur. Je to oproti minulému roku viac o 20 percent, teda o približne 190 eur. Podľa analytikov Bencont Investments je nárast ceny prenájmu najviac pozorovateľný v kategórii jedno, dvoj a trojizbových bytov.

Čo sa týka skladby prenajímaných bytov, 48,5 percenta tvorili dvojizbové byty, 20 až 30 percent jedno- a trojizbové byty a jednoizbové byty tvorili podiel 12,4 percenta.

Pre obmedzený výber novostavieb musia kupujúci čoraz viac hľadieť na sekundárny trh, no aj ten má len obmedzenú ponuku bývania. Podmienky na kúpu bytov sú z hľadiska makroekonomických ukazovateľov, ako nízka nezamestnanosť, rastúce mzdy a najmä nízke úrokové sadzby stále veľmi dobré,“ uviedol analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Rast cien podľa jeho slov spôsobuje, že dostupnosť bývania v Bratislave sa zhoršuje.

Populačnému a ekonomickému rozvoju Bratislavy takýto vývoj z dlhodobého hľadiska vôbec neprospieva. Pokiaľ sa ponuka nezačne dopĺňať novými bytmi, môžeme aj naďalej očakávať ročné tempo rastu cien bytov až do výšky 10 percent,“ dodal Bruchánik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom