Foto: V Kežmarku pribudli nájomné byty za takmer milión eur, kľúče odovzdali osemnástim rodinám

Kežmarok, nájomné byty
Kežmarská radnica odovzdala do užívania 18 nájomných bytov v novom bytovom dome na Weilburskej ulici, na ktorý išlo spolu s technickým vybavením 988-tisíc eur. Foto: www.facebook.com

Kežmarská radnica vo štvrtok odovzdala do užívania 18 nájomných bytov v novom bytovom dome na Weilburskej ulici, na ktorý išlo spolu s technickým vybavením 988-tisíc eur. Ako informovala komunikačná manažérka mesta Zuzana Šlosárová, mesto na výstavbu získalo úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania na 30 rokov vo výške 565 390 eur. Dotáciu 377-tisíc eur poskytlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Vyhoveli osemnástim rodinám

V novopostavenej bytovke je k dispozícii päť dvojizbových a 13 trojizbových bytov, z toho jeden byt je určený pre imobilného nájomcu. S výstavbou bytového domu začali vlani v júli, staviteľom bola spoločnosť Rondo z Kežmarku. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák odovzdal kľúče od bytov prevažne rodinám s deťmi a občanom v zlej bytovej situácii.

Podľa Ferenčáka záujem o nájomné byty v Kežmarku rastie. „Mali sme viac ako 130 žiadateľov, no žiaľ, vyhovieť sme vedeli iba osemnástim rodinám,“ poznamenal. Nájom v novom bytovom dome na dobu troch rokov schválili poslanci mestského zastupiteľstva počas septembrového rokovania. Mesačný nájom je od 80 do 135 eur v závislosti od podlahovej plochy bytov, ktorá sa pohybuje od 40,02 do 67,70 metra štvorcového.

Získali dotácie od ministerstva

Takéto nízke nájmy za byty sú dôsledkom toho, že mesto Kežmarok získava mimoriadne výhody cez dotácie od ministerstva dopravy a cez Štátny fond rozvoja bývania, keďže je zaradené medzi najmenej rozvinuté okresy na Slovensku. V opačnom prípade by nájmy boli omnoho vyššie,“ uviedol primátor s tým, že mesto momentálne pracuje na hľadaní ďalších lokalít, kde by mohlo postaviť nové bytové domy.

Žiadateľmi o nájomné byty boli prevažne rodiny s deťmi, rodiny v zlej bytovej situácii, vdovy, osamelé matky, ale aj záchranár hasičského zboru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR