Investori čakajú na správu o významnej transakcii týkajúcej sa developera Evergrande, na trhoch prevláda nervozita

Čína, Evergrande
Foto: ilustračné, SITA/AP

Burza v Hongkongu v pondelok pozastavila obchodovanie s akciami problémového čínskeho developera China Evergrande Group a jeho divízie pre správu nehnuteľností Evergrande Property Services.

Podľa čínskych médii plánuje väčšinový podiel v spoločnosti Evergrande Property Services získať ďalší developer, skupina Hopson Development Holdings (Hopson). Tá tiež v pondelok zastavila obchodovanie so svojimi akciami v Hongkongu.

Trhové špekulácie

Opatrenie bude podľa nej platiť do zverejnenia „oznámenia súvisiaceho s významnou transakciou, v rámci ktorej sa dohodla na nadobudnutí akcií spoločnosti… kótovanej na burze“. Bližšie informácie k plánovanej akvizícii neuviedla s tým, že „trhové špekulácie“ nebude komentovať.

Spoločnosť Evergrande Property Services v hlásení pre hongkonskú burzu uviedla, že s jej akciami sa nebude obchodovať až do oznámenia súvisiaceho s fúziou alebo prevzatím.

Nervozita na globálnych trhoch

Problémy najviac zadlženého developera na svete vyvolávajú nervozitu na globálnych trhoch pre obavy, že skupina Evergrande je na pokraji kolapsu.

Niektorí analytici varujú, že bankrot takého veľkého a tak veľmi zadlženého developera by mohol mať zásadný vplyv na čínsku ekonomiku, čo by potenciálne mohlo zasiahnuť aj globálny finančný systém. Celkový dlh firmy predstavuje viac ako 300 miliárd USD.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie China Evergrande GroupEvergrandeEvergrande Property ServicesHopson Development Holdings