J&T Real Estate a Incheba majú výhrady voči výberu lokality pre Národné kultúrne a kongresové centrum

IMMOCAP: Predstavili projekt Nový Istropolis
Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Spoločnosti J&T Real Estate (JTRE) a Incheba majú výhrady voči výberu lokality pre Národné kultúrne a kongresové centrum (NKKC) v Bratislave. To by malo vzniknúť na mieste bývalého Domu odborov Istropolis na Trnavskom Mýte.

Vyplýva to zo zverejneného hodnotenia štúdie uskutočniteľnosti projektu, ktorú dalo vypracovať Občianske združenie (OZ) NKKC.

Postup šitý na mieru

Vo finále rozhodovali o najvhodnejšom kandidátovi pre vznik NKKC medzi tromi uchádzačmi.

Prvým bol Nový Istopolis od spoločnosti Immocap, druhým projekt v areáli výstaviska Incheba, tretím bol projekt v Novom Lide od spoločnosti JTRE.

Výhodnosť lokality na Trnavskom Mýte potvrdil aj Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR.

Incheba a JTRE považujú postup OZ pri výbere lokality a partnera pre výstavbu NKKC v Bratislave za netransparentný, nedôveryhodný a šitý na mieru pre jedného z uchádzačov.

Potvrdili sa viaceré výhrady

„Obe spoločnosti počas celého procesu vedeného pracovnou skupinou OZ NKKC vyjadrovali viaceré výhrady a upozorňovali na nedostatočnú komunikáciu a verejnú kontrolu prípravy štúdie uskutočniteľnosti pre projekt, ktorý sa uchádza o štátnu pomoc vo výške 60 miliónov eur. ÚHP v hodnotení štúdie uskutočniteľnosti potvrdil viaceré výhrady Incheby a JTRE,“ uvádzajú v stanovisku obe spoločnosti.

Štúdia uskutočniteľnosti pre projekt NKKC by mala podľa nich odpovedať najmä na otázku, či Bratislava a Slovensko potrebuje takéto zariadenia a aké parametre by malo spĺňať, aby dokázalo štátom investované prostriedky priniesť naspäť do štátneho rozpočtu.

„Nemalo by teda ísť o výber konkrétnej lokality a partnera na vybudovanie centra s vopred určenými parametrami, ktoré vychádzajú z doteraz nezverejnenej analýzy spoločnosti EY,“ upozornili JTRE a Incheba.

Štúdia posudzuje iba jeden projekt

Štúdia uskutočniteľnosti, ktorú predložilo OZ NKKC, podľa nich nielenže posudzuje iba jeden z viacerých možných variantov kapacity a štandardu vybavenia centra, ale dokonca iba jeden konkrétny projekt (Nový Istropolis) od jedného z troch uchádzačov, ktorí predložili ponuky.

ÚHP v hodnotení štúdie uskutočniteľnosti od OZ NKKC vyslovene konštatuje, že na jej základe nie je možné posúdiť, či je projekt (Nový Istropolis) najlepšia hodnota za peniaze.

„Stotožňujeme sa aj s konštatovaním ÚHP, že štandardne by vzhľadom na prierezový charakter NKKC mal štúdiu pripraviť štát, na základe rozdelenia kompetencií optimálne Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, ktoré cez organizáciu Slovakia Travel zastrešuje aj kongresovú turistiku,“ konštatujú obaja kandidáti a zároveň dodávajú, že celému procesu prípravy projektu NKKC od začiatku chýba verejná kontrola.

Komunikácia nebola korektná

Predstavitelia OZ NKKC údajne odmietali verejnú diskusiu s uchádzačmi a odborníkmi a komunikácia s Inchebou a JTRE nebola zo strany OZ korektná.

„Svedčí o tom aj samotný fakt, že o výsledkoch štúdie uskutočniteľnosti sme sa dozvedeli z médií a nie priamo od OZ NKKC. Samotné načasovanie zverejnenia 300-stranovej štúdie krátko pred Vianocami, počas vrcholiacej pandémie a v neskorých večerných hodinách nám nedovolilo adekvátne zareagovať,“ konštatujú obe spoločnosti.

Zároveň vyzývajú OZ NKKC na súhlas so zverejnením vzájomnej komunikácie, ktorá by potvrdila ich výhrady voči zavádzajúcim a nekorektným tvrdeniam predstaviteľov pracovnej skupiny, ktorými obhajuje nezaradenie ich projektov do štúdie uskutočniteľnosti.

„Sme pripravení poskytnúť naše know-how a skúsenosti vo verejnej diskusii o projekte NKKC v Bratislave,“ uzatvárajú.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie InchebaJTRE J&T REAL ESTATE