Koronavírus ovplyvnil aj realitný trh, objem investičných nehnuteľností klesol o stovky miliónov eur

Stavba, nehnuteľnosti, bývanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Objem investičných nehnuteľností na Slovensku klesol minulý rok v dôsledku krízy zhruba na 516 miliónov eur. Na stredajšej online tlačovej konferencii to uviedol obchodný riaditeľ spoločnosti CBRE Ľubor Procházka v rámci prezentácie analýzy Market Outlook 2021.

„Zhruba pred rokom, predtým ako prišiel COVID sme predpokladali, že trh v roku 2020 bude veľmi dobrý a že prvýkrát v histórii dosiahne trh investičných nehnuteľností na Slovensku objem až jednej miliardy eur,“ uviedol Procházka s tým, že v predchádzajúcich rokoch sa tento trh pohyboval na úrovni 600-800 miliónov eur, a že napriek poklesu je trh investičných nehnuteľností v posledných rokoch stále veľmi aktívny.

Podiel kancelárskych nehnuteľností klesol

Na Slovensku v roku 2020 poklesli investície do komerčných nehnuteľností zhruba o 24 percent. V rámci krajín V4 menší pokles zaznamenala len Česká republika, naopak výraznejšie poklesy presahujúce až 40 percent boli zaznamenané v Poľsku aj v Maďarsku. Dlhé roky boli pre investorov najzaujímavejšie kancelárske nehnuteľnosti.

„To sa však zmenilo v roku 2020, keď boli pre investorov najzaujímavejšie industriálne a logistické nehnuteľnosti,“ podotkol Procházka s tým, že objem týchto nehnuteľností dosiahol minulý rok až 50 percent, oproti 30 percentám v roku 2019. Podiel kancelárskych nehnuteľností klesol z približne 52 percent na 37 percent.

V minulom roku na Slovensku prevládali Ázijskí investori, ktorých podiel dosiahol až 40 percent a je to dané tým, že nakupovali industriálne a logistické nehnuteľnosti. Nasledujú domáci investori s 37 percentami a potom investori z Rakúska a z Českej republiky.

CBRE očakáva výborný rok

Najväčšou transakciou na trhu bol predaj logistického portfólia Goodman, ktoré sa predalo medzinárodnej platforme GLP, za ktorou sú singapurskí investori. Transakcia presiahla sto miliónov eur a predmetom boli logistické parky v Košiciach a Senci.

„Realistický scenár na tento rok by mohol byť 700 miliónov eur, vychádzame z toho, že sa presunú niektoré transakcie z roku 2020 a zároveň je na trhu dostatok likvidity. Myslíme si, že tento rok bude lepší ako posledné dva roky,“ doplnil Procházka.

CBRE Group je svetovo najväčšou poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. Na Slovensku pre ňu pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici.

CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE