Mestá a obce budú môcť na schátrané stavby vyrubiť vyššiu daň, vlastníkov má motivovať k ich riadnej údržbe

Schátraná budova
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer

Mestá a obce budú môcť vyrubiť vyššiu daň zo schátraných stavieb. Ide o stavby, ktoré sú neudržiavané, nezodpovedajú základným požiadavkám na stavby alebo sú stavbami závadnými, ohrozujúcimi život alebo zdravie osôb.

Vyplýva to z novely zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Najúčinnejší prostriedok

V súčasnosti obce podľa poslancov Národnej rady SR nemajú priame finančné páky, prostredníctvom ktorých by mohli vplývať na vlastníkov stavieb, ktoré sú dlhodobo neudržiavané a často sa nachádzajú až v dezolátnom stave.

Najúčinnejší prostriedok, ktorý môže vlastníkov schátraných stavieb motivovať zabezpečiť ich riadnu údržbu, je podľa koaličných poslancov ekonomický nástroj v podobe povinnosti platiť vyššiu daň zo stavieb.

Možný je až desaťnásobok

Novela zákona upravuje násobok ročnej sadzby dane až do jej 10-násobku, ktorý budú môcť určiť mestá a obce vo všeobecne záväznom nariadení a ktorý ovplyvní výpočet výšky dane zo schátraných stavieb.

Zvýšenú daň zo schátraných stavieb bude možné vyrubiť až v prípade, že vlastníka stavby na zámer uplatniť na jeho nehnuteľnosť násobok sadzby dane mesto alebo obec najmenej dvakrát upozorní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom