Mesto Vysoké Tatry sa postupne vyľudňuje, samospráva volá po výstavbe nájomných bytov

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Mesto Vysoké Tatry. Foto: wikipédia.sk

Za pokles počtu obyvateľov mesta Vysoké Tatry, ktorý sa už v minulých rokoch dostal pod štyritisíc, môže podľa samosprávy viacero faktorov. Okrem úmrtnosti a nízkeho počtu novonarodených detí sú to aj príliš vysoké ceny tamojších nehnuteľností, ale v súčasnosti aj nepriaznivé pracovné prostredie naviazané na cestovný ruch.

Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa mesta Daniela Birková. Mesto eviduje 3 861 obyvateľov, ktorí majú trvalý pobyt vo Vysokých Tatrách. Za minulý rok predstavoval prírastok 45 obyvateľov, úbytok 85.

Rast cien nehnuteľností

Počet obyvateľov Vysokých Tatier klesá už niekoľko rokov po sebe. Ešte v 80. rokoch minulého storočia presahoval šesťtisíc a v 90. rokoch päťtisíc. V roku 2005 malo mesto 4 864 obyvateľov, koncom roka 2013 to bolo 4 107. Rodí sa tam menej detí a veľa ľudí sa odsťahovalo.

„Nízky počet obyvateľov mesta Vysoké Tatry je spôsobený aj cenami nehnuteľností, ktoré sú výraznejšie vyššie ako porovnateľné nehnuteľnosti inde na Slovensku. Prevláda najmä apartmánová výstavba, čo, žiaľ, nie je komodita pre každého,“ poznamenala hovorkyňa samosprávy.

Nedostatok pracovných príležitostí

Realitný maklér Miroslav Antoška pre SITA potvrdil, že pre človeka, ktorý sa chce v Tatrách zamestnať a žiť v blízkosti hôr bez podnikateľských a ekonomických cieľov, je kúpa nehnuteľnosti určite veľmi finančne náročná.

„Skupovanie nehnuteľností zákazníkmi z iných častí Slovenska spolu s nedostatočnou výstavbou a komplikáciami spojenými pri výstavbe nových projektov v rámci národného parku sú hlavnými dôvodmi, prečo v Tatrách rastú ceny nehnuteľností ešte rýchlejšie ako v iných častiach Slovenska,“ vysvetlil. Za poslednú dekádu tam podľa jeho slov ceny stúpli aj viac ako dvojnásobne.

Pandémia ovplyvnila miestne podnikanie

Mnohí z Tatier však odchádzajú preč aj za prácou. Veľa tamojších ľudí síce v minulosti našlo uplatnenie v cestovnom ruchu, no kríza spojená s pandémiou ochorenia COVID-19 tento segment poznačila.

„V meste je rozvinutý najmä cestovný ruch, ktorý za posledné obdobie prežíva veľmi ťažké obdobie, mnohí hotelieri prepúšťali a domáci sú tak nútení odísť za prácou, či sa dokonca sa aj odsťahovať,“ potvrdila Birková.

Výstavba nájomných bytov

Samospráva vidí riešenie situácie aspoň v nájomnom bývaní, ktoré ponúka domácim obyvateľom i tým, ktorí pracujú na území mesta. Celkovo je v Tatrách 207 nájomných bytov a ďalšie plánuje mesto podľa hovorkyne stavať v lokalite Dolný Smokovec.

Mesto Vysoké Tatry sa skladá z 15 častí, z nich sedem má pod sto obyvateľov. Najľudnatejšia je Tatranská Lomnica, v ktorej žije takmer 1 400 obyvateľov.

Nasleduje Dolný Smokovec (727), Nový Smokovec (451) a Vyšné Hágy (331). Starý Smokovec, ktorý je aj sídlom mestského úradu, má 39 obyvateľov. Najmenej, iba deväť ľudí, žije v Kežmarských Žľaboch a tesne pred nimi je Tatranská Lesná s trinástimi obyvateľmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela BirkováMiroslav Antoška