Na budove Apollo 1 s narušenou statikou začnú asanačné práce, chcú zrecyklovať čo najviac materiálu

Apollo Business Centrum
Foto: Foto: SITA/HB Reavis Group

V bratislavskej mestskej časti Ružinov sa v druhej polovici septembra začínajú asanačné práce na budove Apollo 1 s narušenou statikou. Práce plánujú ukončiť v priebehu budúceho roka. Informovali o tom spoločnosť HB Reavis Slovakia.

Zrecyklujú aj betón

Firma, ktorá zabezpečuje asanáciu budovy, sa podľa svojich slov snaží zrecyklovať čo najviac materiálu. „V rámci recyklácie si niektoré veci našli svoje využitie v OZ Cvernovka, ktorým sme zo starého Apolla odovzdali napríklad dvere, zárubne či serverové rackové skrine. Okrem toho recyklujeme všetky kovy, teda meď, hliník, oceľové konštrukcie, ďalej sklo, kamenné dlažby, štrk zo strechy, technologické zariadenia, káblové rozvody a podobne,“ uviedla pre agentúru SITA Country Marketing & PR Manager HB Reavis Slovakia Martina Jamrichová.

Dodala, že zrecyklujú aj betón, ktorý sa v rozdrvenom stave následne dá použiť na výstavbu chodníkov.

Do konca roka plánujú vykonať čistiace či počiatočné búracie práce v interiéri budovy, preto daná aktivita nezasiahne obyvateľov Ružinova. Začať chcú s vypratávaním výťahov, klimatizácií, kotlov, zdravotechniky, podláh, izolácií či sadrokartónových priečok.

Stavbu odstránia bez výbušnín

O ďalších krokoch bude firma HB Reavis Slovakia verejnosť informovať, avšak jednou z podmienok, „ktoré sú súčasťou búracieho povolenia, je aj to, že stavba bude odstránená bez použitia výbušním, a tak, aby to malo čo najmenší možný negatívny dopad na okolie (hlučnosť, prašnosť, vibrácie),“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa bratislavskej mestskej časti Ružinov Tatiana Tóthová.

Budovu Apollo Business Centra otvorili na jar v roku 2005. O desať rokov, teda v roku 2015, sa potvrdili problémy s konštrukciou. „Ružinovský stavebný úrad vtedy vyzval spoločnosť, aby neodkladne vykonala všetky preventívne opatrenia v zmysle záverov predloženého statického posudku, zabezpečila vypracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie pre trvalú sanáciu dotknutých častí stavby, predložila žiadosť o stavebné povolenie a aby postupovala pri vykonávaní preventívnych opatrení v dotknutých priestoroch stavby podľa statického posudku a v zmysle ďalšej dokumentácie vypracovanej statikom,“ dodala na záver Tóthová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina JamrichováTatiana Tóthová
Firmy a inštitúcie HB Reavis