Nájomná aktivita pri priemyselných nehnuteľnostiach sa na konci roka strojnásobila

Schody, kancelárie, budova
pixabay.com/ilustračné foto

V poslednom kvartáli minulého roka bolo na Slovensku prenajatých zhruba 206 tisíc metrov štvorcových priemyselných priestorov.

Nájomná aktivita pri priemyselných nehnuteľnostiach sa v poslednom štvrťroku 2018 oproti predošlému kvartálu strojnásobila. Ako uviedla v tlačovej správe realitno-poradenská spoločnosť CBRE, v poslednom kvartáli minulého roka bolo na Slovensku prenajatých spolu zhruba 206 tisíc metrov štvorcových priemyselných priestorov. Väčšina priemyselných priestorov bola prenajatá výrobnými spoločnosťami. Najviac nových zmlúv bolo uzatvorených formou renegociácií (41 %), nasledovali zmluvy dohodnuté ešte pred dostavbou priestorov (37 %) a úplne nové nájmy (12 %).

Pribudlo viac ako 50 tisíc metrov štvorcových

Počas posledného štvrťroku boli skolaudované a na trh dodané tri nové nehnuteľnosti s celkovou výmerou takmer 53 tisíc metrov štvorcových. Dve haly sa nachádzajú v Senci, pričom výstavbu jednej z nich realizoval Prologis (15 470 metrov štvorcových) a druhú Karimpol (36 000 metrov štvorcových). Tretiu halu postavila spoločnosť Immorent v Košiciach.

V súčasnosti sa na Slovensku stavia päť developerských projektov s celkovou plochou na prenájom s rozlohou viac ako 122 tisíc metrov štvorcových. Podľa CBRE je 61 percent priestorov už kontrahovaných formou zmlúv o budúcich zmluvách.

Ku koncu roka CBRE zaznamenala nárast miery neobsadenosti priemyselných nehnuteľností na 9,47 %, čo predstavuje zmenu doterajšieho trendu z minulých rokov, kedy bola miera neobsadenosti na celkovom trhu priemyselných nehnuteľností nižšia ako 5 %. Táto zmena je podľa realitno-poradenskej spoločnosti dôsledkom novej výstavby, ktorá bola realizovaná špekulatívne. V Bratislave a okolí sa miera neobsadenosti koncom roka pohybovala na úrovni 8,87 %, mimo tohto regiónu na 10,72 %.

Nájomné mierne rástlo

Spoločnosť analyzovala aj výšku nájomného.“Po dlhej dobe stagnácie sme zaznamenali mierny nárast požadovaného nájomného, a to hlavne v oblasti Bratislavy a blízkeho okolia. Toto bolo spôsobené predovšetkým spustením výstavby a predprenájmu Bratislava Airport Parku developerom P3,“ píše CBRE.

V roku 2018 zostala výška požadovaného nájomného stabilná, pohybovala sa na úrovni 3,40 eura až 4,35 eura za meter štvorcový na mesiac. Rastúca miera neobsadenosti a pomerne vysoká dostupnosť pozemkov na výstavbu vytvárajú podľa CBRE tlak na udržateľnosť úrovne dnešného požadovaného nájomného a dotácií, ktoré vedia nájomcovia dosiahnuť.

Dopyt by sa mal zmierniť, aj pre brexit

CBRE v nasledujúcom období očakáva zmiernenie dopytu potenciálnych nájomcov v porovnaní s rokom 2017 a rekordným rokom 2016. Dôvodom je najmä neistá situácia politických a ekonomických dopadov súvisiacich s brexitom.

CBRE Group so sídlom v Los Angeles je poradenskou spoločnosťou v oblasti realitných služieb a investícií. CBRE od roku 2008 figuruje v rebríčku Fortune 500 a v indexe S&P 500. Pre CBRE na Slovensku pracuje viac ako 200 zamestnancov v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. CBRE poskytuje strategické poradenstvo a realizáciu predaja a prenájmu všetkých typov nehnuteľností, služby pre firmy, oceňovanie nehnuteľností, developerské služby, investičné poradenstvo, výskum a spravuje 23 komerčných a kancelárskych objektov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie CBRE