Už sa zdalo, že nemajú kam rásť, ale ceny bytov na Slovensku opäť prepísali rekordy

Byty, Lučenec

V polovici tohto roka ceny nehnuteľností na Slovensku znovu naštartovali rastový trend. V mnohých regiónoch prekročil medzikvartálny nárast cien bytov hodnotu 10 %, medziročne aj o polovicu. Potvrdzujú to údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Ceny nahor ťahá inflácia

Hoci si na jar mnohí mysleli, že ceny bytov už nemajú kam rásť, inflácia zasiahla aj do tohto sektora. Do predajných cien sa premietajú zvýšené životné náklady, no nahor ich tlačí aj silnejší dopyt.

Niektorí ľudia pri očakávaní rastúcich úrokov hypoték neváhali, zobrali si úvery a teraz chcú čo najskôr nakúpiť, informuje portál Nehnuteľnosti.sk.

Prémiové novostavby v Nitre

Menšie byty zdraželi najviac v časti Košice I, Bratislava II a III, v Trenčíne, Trnave a Nitre. V týchto lokalitách priemerná cena 2-izbových bytov za tri mesiace narástla o viac ako 10 %.

V segmente 3-izbových bytov nárast cien nie je taký intenzívny na celom Slovensku, no aj tu padlo niekoľko rekordov. Oproti minulému štvrťroku viditeľne vzrástli ceny v častiach Bratislava II a IV, v Trenčíne a aj Prešove, no na vrchol rebríčka sa zaradila Nitra s medzikvartálnym nárastom až o 23,4 % a medziročným až o 55,36 %.

„Ceny väčších bytov, ako vždy, ovplyvňuje dokončenie nových rezidenčných projektov. V Nitre je dnes na trhu niekoľko aktívnych prémiových novostavieb, čo sa nevyhnutne musí zobraziť na priemernej cene bytov v meste,“ uviedol analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Pružinský
Firmy a inštitúcie Nehnuteľnosti.sk