Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra, hrad
Foto: SITA/Martin Havran
28. 03. 2018 11:27 Investovanie od vRealitach.skSITA

Nitra chce tento rok stihnúť investície za niekoľko miliónov eur

Mesto Nitra chce tento rok stihnúť zrealizovať investície za niekoľko miliónov eur. Ako informoval primátor Jozef Dvonč, medzi plánovanými investíciami sú napríklad rekonštrukcie ciest a chodníkov, výstavba nájomných bytov, opravy športových objektov, príprava multifunkčnej haly na Dieloch či dokončenie cintorína na Chrenovej. Na opravy školských budov pôjde 1,25 milióna eur.

V pláne je aj rekonštrukcia kultúrneho domu v mestskej časti Kynek, obnova futbalového štadiónu v Dražovciach či výstavba kanalizácie. Na dokončenie kanalizácie v Nitre by bolo treba približne 4,5 milióna eur, mesto by chcelo podľa Dvonča vyčleniť teraz asi dva milióny eur.

Nakúpi sa aj nová technika

Lepšie osvetlenie bude mať 23 priechodov pre chodcov, doplniť by sa mali aj kvetinové záhony, brány s rozprašovačmi vody, lavičky a odpadové koše. Stredisko mestských služieb plánuje nakúpiť novú techniku. Zastávky MHD sa dočkajú nových autobusových prístreškov. „Máme ich asi 23, pôvodná úvaha bola, že urobíme desať. Chceme však doplniť rozpočet tak, aby sme ich urobili všetky,“ uviedol primátor.

Financie na investície chce mesto čerpať z nevyčerpanej časti úveru z roka 2017 vo výške 3,7 milióna eur. Súčasne si zobralo nový úver vyše dva milióny eur a zvýšilo rozpočtovanú daň z príjmov fyzických osôb o 1,47 milióna eur na základe prognóz ministerstva financií.

Pomôcť by mali aj eurofondy

Na financovanie výstavby nájomných bytov na Hlbokej ulici použije samospráva peniaze z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 608-tisíc eur. Nitra zároveň plánuje v tomto roku aj investičné akcie z eurofondov za niekoľko miliónov eur – výstavbu cyklotrás, vybavenie škôl, regeneráciu parkov a vybraných vnútroblokov.

Okrem toho schválila vláda SR Nitre 14. marca tri milióny eur na investície do športových objektov. Nitra je Európskym mestom športu 2018. Najvyššiu sumu, 1,5 milióna eur, dostane dcérska spoločnosť mesta Nitrianska investičná, s.r.o. na dofinancovanie modernizácie futbalového štadióna FC Nitra. Ďalších 200-tisíc eur ide na modernizáciu futbalového štadióna Čermánskeho futbalového klubu.

Spolu 700-tisíc eur dostane samospráva na výstavbu novej športovej haly na Hlbokej ulici na Čermáni a na rekonštrukciu športových povrchov a objektov tenisových kurtov na Chrenovej pôjde 200-tisíc eur. Na modernizáciu Zimného štadióna v Nitre a vedľajšej hokejovej haly kabinet schválil 400-tisíc eur.

Odporúčané články

Výstavba People Centra v Strategickom parku Nitra sa nezačala, pozemky ešte nekúpili Začala sa výstavba polyfunkčného objektu Orbis Premium v centre Nitry

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Policajti NAKA zasahovali v dvoch krajoch, zadržali 11 podozrivých osôb Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter Trio Mirgorodský, Dodok a Macúš si vypádlovalo striebro na majstrovstvách sveta

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X