Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty, kalkulačka, prepočet
pixabay.com/ilustračné foto
5. 12. 2018 12:10 Legislatíva od vRealitach.skSITA

Novelu zákona o vlastníctve bytov posunuli do druhého čítania

Cieľom novely predloženej poslancom Petrom Pamulom (SNS) je chrániť prevažnú časť obyvateľov bytových domov pred ich dlžníkmi a neplatičmi odstránením problémov z praxe.

Národná rada SR v stredu posunula návrh novely zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov do druhého čítania. Návrh predložil poslanec za SNS Peter Pamula. Cieľom novely je chrániť prevažnú časť obyvateľov bytových domov pred dlžníkmi a neplatičmi. Po schválení by mala nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2019.

Novela spresňuje pojmy tak, aby nemohlo prichádzať k rôznym výkladom, ktoré môžu spôsobiť, že pohľadávky zostávajú neuspokojené, alebo uspokojené len sčasti, pričom schodky spojené s užívaním bytu neplatiča a preddavkovými platbami do fondu prevádzky, údržby a opráv hradia obyvatelia zo svojho vrecka.

Upraví sa aj záložné právo

Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov z roku 1993 umožnil v SR transformáciu bytového fondu a podmienky dodnes využilo viac ako 80 % nájomcov na získanie vlastníckych práv k týmto bytom. „Cieľom zákonného záložného práva je zvýraznenie postavenia vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri realizácii ich vlastníckeho práva voči dlžníkom spomedzi ich radov,“ vyplýva z dôvodovej správy novely. Tento cieľ však nebol splnený najmä pre nejednoznačnosť aplikačnej praxe, napriek skutočnosti, že záložné právo existuje zo zákona, a teda ide len o jeho deklaráciu v katastri nehnuteľností.

Najčastejším dôvodom odmietnutia vykonania zápisu záložného práva je výklad, že o zápis je možné požiadať len pri vzniknutých pohľadávkach. „Ide o absolútne nelogické zdôvodnenie nezapísania záložného práva v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov, keďže aplikačná prax, ako aj právna veda u daného slovotvaru predpokladá aj smerovanie do budúcnosti, teda nielen tých pohľadávok, ktoré vznikli, ale aj tých, ktoré ešte len vzniknú,“ uviedol predkladateľ.

Záložné právo predpokladá možnosť vzniku pohľadávok voči ostatným vlastníkom bytov a nebytových priestorov zo strany dlžníkov a neplatičov do budúcnosti.

Odporúčané články

Štát chce podporovať aj obstarávanie ubytovacích domov Štát podporí nové rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X