Obchodné centrum Forum v Prešove bude stáť zhruba 60 miliónov eur

Nakupovanie, obchodné centrum, schody
pixabay.com/ilustračné foto

Šesťpodlažná stavba má byť hotová do septembra budúceho roka.

Približne 60 miliónov eur bude stáť výstavba nového obchodného centra Forum v Prešove. S výstavbou šesťpodlažnej budovy oficiálne začali v pondelok. Investorom projektu je firma Gemo holding, a.s., člen koncernu Gemo, ktorý celý projekt prevzal od nadnárodnej developerskej spoločnosti Multi Corporation. Ukončenie výstavby je plánované na september 2020.

Plán projektu siaha do roku 2006

Nové obchodné centrum zaberie časť plochy, na ktorej stál bývalý obchodný dom Tesco, a časť voľnej nezastavanej plochy pri ňom. Výstavba prichádza s pomerne veľkým oneskorením oproti pôvodnému plánu, ktorý siaha do roku 2006. Iba samotné stavebné povolenie vybavoval investor dva roky. „Objekt nie je jednoduchý, takže s ním súvisí množstvo vedľajších záležitostí, ktoré treba splniť. Snažili sme sa vyjsť všetkých požiadavkám v ústrety. Aj z toho plynie dlhoročné povoľovacie konanie,“ uviedol riaditeľ Gemo Development Libor Tandler.

Najväčšou obavou obyvateľov, ktorí proti výstavbe vzniesli námietky, bola najmä obava z dopravnej situácie v okolí nového centra a hroziaci kolaps dopravy. “Tieto pochybnosti bývajú pri každej veľkej stavbe v centre mesta. My ale máme spracovanú projektovú dokumentáciu a odborné posudky na to, že doprava má byť v poriadku,” reagoval Tandler.

Pribudne viac ako stovka obchodov

Obchodné centrum bude zakomponované do svahovitého terénu a na ploche zhruba 32-tisíc metrov štvorcových ponúkne viac ako 120 obchodov, kaviarní a reštaurácii, fitnesscentrum, ale aj sedemsálové multikino. Objekt bude mať tri podzemné a tri nadzemné podlažia. V dvoch podzemných podlažiach bude parkovisko s kapacitou približne 500 miest. Súčasťou zámeru je tiež obnova susednej tržnice. „V súčasnosti sa rokuje so spoločnosťou, ktorá by tržnicu mohla prevziať a zrekonštruovať. Rokovania sú v tejto chvíli otvorené a myslíme si, že v krátkom čase by sme mohli vedieť viac,“ uviedol Tandler.

Nové centrum má poskytnúť nové pracovné príležitosti pre 400 ľudí, a to v zabezpečovaní samotnej prevádzky centra a v obchodoch. Ďalšie miesta sú nadväzujúce v dodávateľských, servisných a iných organizáciách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom