Obec Čirč plánuje vybudovať kempingový areál, prilákať by mal slovenských i poľských turistov

Kemp, karavan
Foto: ilustračné, Getty Images

Obec Čirč (okres Stará Ľubovňa) by chcela na svojom území vybudovať kemp. Navrhovaný je na ploche s rozlohou približne päťtisíc metrov štvorcových, pričom predpokladaný investičný náklad je vo výške 150-tisíc eur.

Ako pre agentúru SITA povedal starosta obce Michal Didik, zatiaľ sa pracuje na samotnej štúdii. Obec však ešte predtým čaká vysporiadanie pozemkov.

Výstavba by mohla začať do piatich rokov

Kemp by sa mal nachádzať pri hlavnej ceste. „Je plánovaný pre stanovanie, karavánové státia, doplnený sociálnym zázemím. V budúcnosti sa uvažuje kemping doplniť prenajímateľnými chatkami,“ uviedol pre SITA architekt Marián Kriššák. Podľa starostu už obec postupne začína aj s vysporiadaním pozemkov.

„Väčšia časť je štátna, preto sme už požiadali štát, aby nám ich nejakým spôsobom poskytol, bezodplatne, v rámci toho, že je to vo verejnom záujme,“ vysvetlil Didik. Predpokladá, že v prípade úspešného vysporiadania pozemkov by sa mohlo začať s realizáciou projektu do piatich rokov.

Samospráva zatiaľ zvažuje zdroje financovania, čaká na vhodnú výzvu. Na budovaní kempu sa bude podieľať aj obecný sociálny podnik. Ten má za sebou vybudovanie materskej školy, komunitného centra či bytov.

Región s veľkým potenciálom

Podľa starostu má tamojší región aj okolie Čirča veľký potenciál, najmä čo sa týka cestovného ruchu.

„Rieka Poprad ponúka možnosť splavu, blízko je hraničný priechod s Poľskom, vo vzdialenosti šesť kilometrov sa nachádzajú najväčšie kúpeľné mestá v Poľsku, Muszyna a Krynica,“ uviedol. Poukázal tiež na možnosť rybolovu aj cykloturizmu.

„Chceme niečo, čo má potenciál a tento projekt ho má dosť veľký na to, aby sme prilákali nielen Slovákov, ale aj ľudí z Poľska,“ uzavrel Didik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom