Objem prác na výstavbe budov sa na Slovensku konečne zvýšil, rastie aj produkcia v zahraničí

stavba, dom
Stavebná produkcia medziročne na Slovensku klesla. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác na výstavbe budov na Slovensku zvýšil o 3,1 percenta. Práce na inžinierskych stavbách však klesli o 18,6 percenta. Objem domácej produkcie dosiahol 379 miliónov eur, bola to najnižšia marcová hodnota od roku 2017. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).

V priemere za prvý štvrťrok 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2020 sa stavebná produkcia znížila o 14,1 percenta a dosiahla objem 907,9 milióna eur. Produkcia klesla o 15 percent na 828,9 milióna eur.

Poklesli aj rekonštrukcie

Podľa údajov ŠÚ SR sa znížil objem stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 18,9 percenta na 551,5 milióna eur, z domácej produkcie tvorili dvojtretinový podiel. Klesli aj práce na opravách a údržbe o 7,8 percenta, ich objem dosiahol 246,8 milióna eur. Produkcia v zahraničí sa oproti prvému štvrťroku 2020 znížila o tri percentá.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Medziročne sa celková produkcia znížila o 0,8 percenta, pokles bol najmiernejší od začiatku roka. Celkový pokles marcovej produkcie zmiernili zvýšené stavebné aktivity na opravách a údržbe, ako aj rast aktivít v zahraničí.

V porovnaní s februárom 2021 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia vyššia o 9 percent. Znížila sa domáca stavebná produkcia, v porovnaní s marcom 2020 klesla o 3,5 percenta. Jej objem dosiahol 340,9 milióna eur. Priaznivejší bol vývoj produkcie vykonanej na opravách a údržbe. Po ročnom poklese sa prvýkrát znova zvýšila.

Spomalila sa aj výstavba diaľnic

Z hľadiska výrobného zamerania sa v porovnaní s marcom 2020 znížili práce na inžinierskych stavbách, kam okrem iného patrí aj výstavba diaľnic, a to o 18,6 percenta. Naštartovala sa však výstavba budov, pričom po rok trvajúcich medziročných poklesoch sa objem prác v marci zvýšil o 3,1 percenta.

Zvýšil sa aj objem stavebných aktivít realizovaných v zahraničí. Po dvoch mesiacoch poklesu medziročne vzrástli o 31,9 percenta. Vplyv pandémie sa na ich produkcii v marci 2020 ešte neprejavil, stavebné aktivity v zahraničí boli aj pred rokom v kladných číslach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR