Počet kancelárskych priestorov v Bratislave stúpol, do konca roka majú byť dokončené štyri nové projekty

Kancelária, office
Ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla viac ako 1,96 mil. metrov štvorcových. Foto: ilustračné, Gettyimages

V druhom kvartáli tohto roka dosiahla ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave dosiahla viac ako 1,96 mil. metrov štvorcových. Vyplýva to z tlačovej správy Bratislava Research Forum (BRF).

„Počas druhého štvrťroka 2021 bola na trh pridaná jedna nová kancelárska budova, Metropolitan Star, s celkovou plochou 2 734 metrov štvorcových. Do konca roka čakajú na dokončenie ďalšie štyri projekty triedy A s celkovou plochou viac ako 41-tisíc metrov štvorcových,“ uvádza BRF.

Najväčšia transakcia

Nájomné transakcie dosiahli v druhom štvrťroku 2021 celkovú výmeru približne 37-tisíc metrov štvorcových, čo predstavuje približne 19-percentný nárast prenajatých plôch v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka.

Nové nájmy predstavujú 51 percent, prerokovania súčasných nájmov 43 percent, rozšírenia nájmov štyri percentá a pred-prenájmy dve percentá všetkých transakcií.

„Najväčšia transakcia v tomto štvrťroku je nová zmluva vo farmaceutickom sektore o výmere 4 200 metrov štvorcových, ale zaznamenávame aj ďalších 11 transakcií v individuálnej výmere prekračujúcej tisíc metrov štvorcových,“ konštatuje BRF.

Zvýšená miera neobsadenosti

Celková miera neobsadenosti v Bratislave sa znížila na 12,22 percenta z 12,57 percenta v predchádzajúcom štvrťroku.

„Dôvodom naďalej zvýšenej miery neobsadenosti je okrem zníženia dopytu počas pandémie aj dokončenie viacerých kancelárskych nehnuteľností, ktoré neboli kompletne pred-prenajaté,“ vysvetľuje BRF. Nájomné (prime rent) ostáva oproti minulému štvrťroku rovnaké, na úrovni 16,50 eur za meter štvorcový na mesiac.

Členovia BRF – Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL zdieľajú informácie, ktoré nie sú dôverné s cieľom poskytnúť klientom a verejnosti konzistentné, správne a transparentné dáta o trhu kancelárskych priestorov v Bratislave.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Bratislava Research ForumCBREColliers InternationalCushman & WakefieldJLL