Prezidentka Čaputová bude oceňovať zelené budovy. Čo všetko musia spĺňať, aby získali cenu?

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k projektu Prezidentská zelená pečať. Foto: www.facebook.com

Prezidentská kancelária spúšťa projekt Prezidentská zelená pečať. Ide o ocenenie, ktoré sa bude odovzdávať za nadštandardnú obnovu budov.

Ocenenie súvisí s tým, že z eurofondov aj z Plánu obnovy sú vyčlenené finančné prostriedky na obnovu verejných budov. Na tlačovej besede to v piatok uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Úspora prírodných zdrojov aj financií

„Výstavba budov a ich prevádzka znamená spotrebu 40 percent energie. Udržateľná výstavba a obnova a prevádza budov je dôležitá, aby sme dosiahli energetickú bezpečnosť a splnenie ambicióznych klimatických cieľov, ktoré máme ako SR a EÚ. Vieme, že chceme byť do roku 2050 klimaticky neutrálni,“ vyhlásila hlava štátu. Podľa nej ide o dôležitú tému aj v kontexte plynovej krízy a vojny na Ukrajine.

„Je veľmi dôležité zaoberať sa tým, ako znížiť vlastnú spotrebu energie a ako byť energeticky efektívnejší, pretože to znamená jednak úsporu prírodných zdrojov, ale aj verejných financií. A v neposlednom rade to znamená zníženie závislosti na dovoze fosílnych palív z Ruska,“ priblížila prezidentka.

Splniť treba desať kategórií

Na projekte spolupracujú okrem odborníkov z prezidentskej kancelárie napríklad Slovenská rada pre zelené budovy, Inštitút cirkulárnej ekonomiky, Slovenská komora architektov, Únia miest Slovenska a Združenie miest a obcí Slovenska.

Na získanie ocenenia Prezidentská zelená pečať je potrebné splniť parametre v desiatich kategóriách. Ide o stavebné kategórie sledované pri výstavbe budovy a nestavebné kategórie, ktoré hodnotia prevádzku budovy a dopad na komunity.

Najdôležitejšou kategóriou je energetická efektívnosť a redukcia CO2. Nasledujú kategórie stavby a odpady počas výstavby budovy, voda, materiály, kvalita životného prostredia v budove, zeleň, estetika a architektonická kvalita, princípy cirkularity pri prevádzke, doprava, inklúzia a osveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Inštitút cirkulárnej ekonomikyslovenská komora architektovSlovenská rada pre zelené budovyÚMS Únia miest SlovenskaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska