Projekt obnovy Eurocampu v Tatranskej Lomnici znovu ožíva, investori tam chcú postaviť chaty aj pláže

Tatranský Eurocamp FICC je v ruinách
Ruiny bývalého kempu pod Vysokými Tatrami Eurocamp FICC. Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica, 7. marec 2014. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Po desiatich rokoch opäť ožíva projekt modernizácie schátraného areálu Eurocamp v Tatranskej Lomnici. Na jeho území má vzniknúť rekreačná zóna s chatami, víkendovými a apartmánovými domami, kultúrnym centrom, plochami pre športové vyžitie, exteriérovým zábavným centrom pre deti a nákupným centrom. Okrem iného sa v zámere spomína aj súkromná a verejná pláž, vyhliadková veža s lanovou dráhou a mólo.

Projekt sa dotýka územia s výmerou viac ako 141-tisíc metrov štvorcových. Predpokladané celkové náklady revitalizácie rekreačnej zóny bez infraštruktúry sa odhadujú na približne 3,9 milióna eur.

S výstavbou chcú začať už tento rok

Za súčasným projektom stoja košická spoločnosť Eurocamp Develop, ktorá prišla so zámerom vybudovať rekreačný areál aj v roku 2011, a popradská akciová spoločnosť Tatramat.

Územie chcú komplexne pripraviť pre rekreačnú zónu spolu s výstavbou komunikácií a inžinierskych sietí. Podľa zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) je účelom vytvoriť optimálne podmienky pre cestovný ruch, nosným prvkom zóny sú stavebné pozemky pre rekreáciu a cestovný ruch.

Ich užívateľmi majú byť fyzické a právnické osoby, ktoré budú mať jednotlivé nehnuteľnosti vo vlastníctve. Predpokladaný začiatok výstavby je v štvrtom štvrťroku 2021, ukončená by mala byť do štyroch – piatich rokov. Lokalita sa nachádza v druhom stupni územnej ochrany Tatranského národného parku.

Eurocamp bude rozdelený na dve zóny

Celá zóna Eurocampu bude podľa zámeru rozdelená na dve samostatné zóny. Prepojené budú mostom ponad štátnu cestu z Veľkej do Tatranskej Lomnice (II/540). V rekreačnej zóne budú chaty a polyfunkčné objekty apartmánového typu. Jednotlivé parcely pre chaty by mali mať 800 metrov štvorcových. Pri radovej zástavbe víkendových domov sa počíta s priamym vstupom na pláž v jazernej zóne.

Druhá, oddychová časť areálu ponúkne priestor na voľnočasové aktivity. Doplnené budú aj o objekty pre občiansku vybavenosť, ako sú obchody a služby. V areáli oboch zón budú rozmiestnené detské ihriská, fitnes zóna a multifunkčné ihriská. Zámer počíta aj so saunami a vodnými plochami.

„V letných mesiacoch ich budú rekreanti využívať na letné plávanie, budú mať funkciu nábrežnej promenády a zároveň budú vytvárať vhodný krajinný obraz prostredia. V zimných mesiacoch by sa využívali na korčuľovanie, prípadne na vytvorenie steny pre ľadolezcov,“ uvádza sa v zámere.

Okrem iného sa počíta s výstavbou kruhovej križovatky. Na mieste vznikne aj 380 vonkajších parkovacích stojísk. Podľa zámeru je odhadovaný počet rekreantov v lokalite na päť až šesť stoviek.

Podozrivý výrub v danej lokalite

Hovorkyňa mesta Vysoké Tatry Daniela Birková pre agentúru SITA potvrdila, že pozemky v Eurocampe sú platným územným plánom mesta určené ako rozvojová plocha na cestovný ruch v nadväznosti na predchádzajúce využitie územia.

Podľa jej slov bolo pre územie v minulosti pripravených už viac urbanistických štúdií zo strany investorov. Riešili najmä ubytovacie zariadenia v lokalite so súvisiacimi službami v súlade s platným územným plánom.

„V súčasnosti opäť evidujeme záujem, že investori chcú túto myšlienku ďalej rozvíjať, respektíve aktualizovať a pracujú no nových štúdiách,“ uviedla. Zároveň dodala, že pre časť územia boli vydané aj územné rozhodnutia a stavebné povolenia.

Tatranci však pred časom upozornili na výrub v danej lokalite. Podľa Birkovej k nemu mestu nedalo povolenie.

„Zároveň bol daný podnet na prešetrenie na obvodné oddelenie Policajného zboru Vysoké Tatry,“ dodala.

Eurocamp

Eurocamp v Tatranskej Lomnici postavili v 70. rokoch 20. storočia pri príležitosti celosvetového zrazu Medzinárodnej federácie karavanistov FICC. Dnes je v ruinách.

Košická spoločnosť plánovala v lokalite vytvoriť parcely pre rekreačné domy a pripraviť územie pre rôzne športové aktivity ešte v roku 2011, pričom celý areál mal byť dokončený do dvoch rokov. Zámer obnovila až teraz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Birková