Projekty obnovy budov ohrozuje aj energetická chudoba, finančná injekcia od štátu je len pre bohatých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Budova, energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Projekty obnovy budov popri zvyšovaní cien aj v stavebníctve aktuálne ohrozuje tiež rastúca energetická chudoba. Podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Pavla Kováčika táto doba preveruje všetky členské štáty Európskej únie (EÚ) v tom, ako nastavili politiku boja proti energetickej chudobe.

„Štátna finančná pomoc pre obnovu budov na bývanie na Slovensku v súčasnosti je de facto len pomocou pre bohatých, pretože pri znižovaní reálnych príjmov obyvateľstva len tí bohatší majú zdroje na spolufinancovanie, a tak domácnosti, ktoré sú ohrozené alebo už upadli do energetickej chudoby, sú takouto pomocou ešte viac znevýhodnené a diskriminované,“ upozornil Kováčik.

Demonštrácie zúfalých občanov

Krajiny, ktoré doteraz fungujúce pravidlá nemajú, alebo ich nastavili zle, napríklad stotožnením energetickej chudoby s hmotnou núdzou, podľa prezidenta ZSPS čelia narastajúcim politickým rozporom, sociálnemu napätiu a demonštráciám zúfalých občanov, ktorí po problémoch s COVID-19 čelia neudržateľne rastúcim účtom za energie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Zatiaľ čo občania sú kŕmení správami o energetickej kríze, ktorej EÚ čelila už v roku 2021, reálna situácia vyústila v ostrý konkurenčný boj uhlíkových energetických komodít, ktoré sa snažia znovu získať svoje postavenie alebo dokonca zarobiť na zmanipulovanom trhu a na agresii voči Ukrajine,“ tvrdí Kováčik.

Rusko používa plyn ako zbraň

Šéf profesijnej organizácie zamestnávateľov v stavebníctve si v súvislosti s vysokými cenami elektriny myslí, že je načase ukončiť ich naviazanosť na ceny uhlíkových energetických zdrojov. „Podľa princípov EÚ ceny energie by mali odrážať skutočné náklady na energiu, aby boli koncoví užívatelia viac stimulovaní k šetreniu, a trh s energiou by mal pracovať na prideľovaní energie na činnosti, ktoré vytvárajú najväčšiu pridanú hodnotu,“ poznamenal Kováčik s tým, že aktuálna cena uhlíkových palív a plynu na trhu je manipulatívna a plyn navyše Rusko používa ako zbraň.

V takejto situácii, ako podotkol prezident ZSPS, je väzba cien elektriny neobhájiteľná, nakoľko už nezabezpečuje optimálnu alokáciu zdrojov. „Bolo načase, že Európska komisia postupne odchádza od tejto energetickej mantry, aj keď zatiaľ len zastropovaním cien plynu. Ďalšie kroky určite prídu a je treba pochváliť odvahu Francúzska a Macronovej vlády, ktorá už dávnejšie zakročila v prípade cien elektriny z neuhlíkových zdrojov,“ dodal Kováčik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronPavol Kováčik
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia