Rast cien nehnuteľností sa stlmil, tvrdia analytici. Kam sa vyšplhala cena za meter štvorcový?

Byty, sídlisko
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Rast cien nehnuteľností sa vracia k priemeru z posledných rokov. Vyplýva to zo stanoviska analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska (NBS).

„V treťom štvrťroku 2021 sa ponukové ceny nehnuteľností na bývanie zvýšili oproti minulému štvrťroku o 3,4 percenta. Medzikvartálne tempo rastu cien sa po predchádzajúcom mimoriadnom štvrťroku stlmilo na hodnoty, ktoré sú v posledných rokoch typické,“ uvádzajú analytici.

Ako dodávajú, ceny rodinných domov už niekoľko kvartálov za sebou rastú výrazne rýchlejšie ako ceny bytov.

Päťizbové byty rástli najmenej

„Najvyšší rast sledujeme v Trnavskom a Banskobystrickom kraji. Vývoj úverov na bývanie indikuje pokračujúcu aktivitu na realitnom trhu, dopytová strana zostáva naďalej silná,“ konštatujú analytici ÚMS. V porovnaní s minulým rokom sú ceny o 18,4 percenta vyššie.

„Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností vzrástla v treťom štvrťroku o 70 eur za meter štvorcový a dosiahla úroveň 2 122 eur za meter štvorcový,“ dopĺňajú.

Priemerná cena bytov sa v treťom štvrťroku 2021 zvýšila na 2 364 eur za meter štvorcový, medzištvrťročné tempo rastu spomalilo na 2,9 percenta, v medziročnom porovnaní ide o rast o 15,1 percenta.

„Najrýchlejšie rástli ceny dvojizbových a štvorizbových bytov, naopak najnižší rast evidujeme v prípade päťizbových bytov,“ uvádzajú analytici.

Nájomné rastie druhý štvrťrok

Priemerná cena domov dosiahla úroveň 1 684 eur za meter štvorcový, oproti predchádzajúcemu štvrťroku je o 6,6 percenta vyššia (26,1 percenta medziročne).

Nájomné v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástlo o 4,1 percenta.

„Nájomné bývanie chápeme ako alternatívu k bývaniu vo vlastnom – čím je nájomné bývanie lacnejšie, tým vyššia je relatívna cena bývania v zakúpenej nehnuteľnosti,“ vysvetľujú analytici a dodávajú, že nájomné medzištvrťročne rastie už druhý štvrťrok za sebou.

„Medziročný pokles sa z tohto dôvodu približuje k nule. Podiel nájomného k priemernej cene nehnuteľností preto v tomto štvrťroku znižoval hodnotu kompozitného indexu,“ dodávajú.

Nových úverov je veľa

Rast cien nehnuteľností podľa analytikov zostáva rýchlejší, ako predpokladané tempo rastu miezd v treťom štvrťroku (0,9 percenta).

„Vo výsledku očakávame miernejšie zhoršenie dostupnosti bývania, index sa vo väčšine krajov približuje k svojmu dlhodobému priemeru,“ uvádzajú.

Ako dodávajú, čistý prírastok úverov na nehnuteľnosti dosahuje aj v prvých dvoch mesiacoch tretieho štvrťroku vysoko nadpriemerné hodnoty.

„Historické maximum bolo dosiahnuté v júni 2021, údaje za júl a august sú však naďalej mimoriadne vysoké. Výrazná aktivita na realitnom trhu tak naďalej pretrváva,“ uzavreli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska