Slovenský realitný trh klesol v rebríčku trasparentnosti o jednu priečku, na čele je Veľká Británia

Stavba, rodinny dom, byt
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenský realitný trh je 28. najtransparentnejším na svete. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka Global Real Estate Transparency Index (GRETO), ktorý každoročne zostavuje spoločnosť JLL.

„Pandémia koronavírusu zásadne urýchlila využitie digitalizácie, zberu dát a zdôraznila kľúčovú rolu nových technológií pre budúcu transparentnosť realitných trhov,“ uvádza JLL a dodáva, že najtransparentnejším realitným trhom minulého roka bola Veľká Británia, nasledovaná USA a Austráliou.

Slovensko kleslo, no stále patrí medzi top 22 krajín

„Slovenská republika si oproti predošlým rokom pohoršila o jednu priečku, avšak stále patrí do skupiny 22 krajín s transparentným realitným trhom, do ktorej sa radí napríklad aj Švajčiarsko, Fínsko, Belgicko, Poľsko, Maďarsko, Česko alebo taktiež Singapur, Hong Kong, Južná Kórea, Thajsko a Čína. Tieto štáty sa vyznačujú kvalitným regulačnými rámcami a transakčnými procesmi,“ vysvetlil vedúci oddelenia prieskumu trhu JLL Slovensko Ján Bošacký a dodal, že priestor na zlepšenie je predovšetkým vo zvyšovaní transparentnosti procesov štátu, v kvalitnejšom a rozsiahlejšom zbere verejných dát, ako aj vo vyšších nárokoch na environmentálne parametre pri developmente.

Posúvanie štandardov ekologickej udržateľnosti

Krajiny ako Veľká Británia, USA, Austrália a Francúzsko, ktoré sa umiestnili najvyššie v kategórii vysoko transparentné trhy, najväčším podielom prispievajú v posúvaní štandardov ekologickej udržateľnosti.

„Záväzky k posilneniu ekologickej udržateľnosti sú hnacím motorom transparentnosti globálnych realitných trhov už od roku 2018,“ uviedol riaditeľ globálneho prieskumu trhu spoločnosti JLL Jeremy Kelly.

Prieskum GRETI bol realizovaný v úvode pandemickej krízy. „Vďaka tomu, že realitný sektor dlhodobo implementuje nové technológie, pandémia koronavírusu len dopomohla k akcelerácii zberu a šíreniu nových typov neštandardných a vysokofrekvenčných dát týkajúcich sa predovšetkým zdravia, mobility alebo využitia priestoru, a to takmer v reálnom čase,“ uvádza JLL.

Global Real Estate Transparency Index, ktorý každoročne zverejňuje spoločnosť JLL – Jones Lang LaSalle, porovnáva 110 rôznych faktorov na 99 realitných trhoch celého sveta a poskytuje investorom, nájomcom ale aj odborníkom informácie potrebné pre ich realitné aktivity v globálnom prostredí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Bošacký