Trnavčania sa majú pripraviť na zvýšenie dane z bytov, zaplatia až trojnásobne vyššiu sadzbu

|
Ilustračné foto. pixabay.com

Mesto Trnava chystá výrazné zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Vlastníci bytov majú od budúceho roku platiť až takmer trojnásobne vyššiu sadzbu ako v súčasnosti. Namiesto terajších 35 centov za meter štvorcový navrhuje radnica zvýšenie dane na jedno euro za meter štvorcový podlahovej plochy bytu. Návrh tiež ráta so znížením dane o 75 percent v prípade vlastníkov bytov starších ako 62 rokov, v hmotnej núdzi alebo zdravotne znevýhodnených.

Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré budú začiatkom decembra schvaľovať mestskí poslanci. Trnava očakáva v tomto roku z dane z nehnuteľnosti príjem vo výške 7,3 milióna eur. Ak poslanci zvýšenie sadzieb tejto dane schvália, príjem v budúcom roku by mal byť o 3,7 milióna eur vyšší, teda 11 miliónov eur.

Zvyšovaniu sa nevyhne väčšina miest

V praxi zvýšenie dane znamená, že vlastník bytu s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí namiesto terajších 21 eur až 60 eur. Vlastník bytu s rozlohou 90 metrov štvorcových namiesto 31,50 eura zaplatí na budúci rok daň 90 eur. Radnica plánuje zvýšiť aj sadzby dane za priestory na podnikanie z terajších 3,50 eura na 5 eur za meter štvorcový, ale aj za garáže, chaty, priestory na poľnohospodársku výrobu a ďalšie nehnuteľnosti. V týchto prípadoch je zvýšenie sadzieb miernejšie.

Podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej dôvodom zvyšovania dane sú legislatívne zmeny, ako je zvýšenie nezdaniteľnej položky základu dane z príjmu fyzických osôb, zvýšenie platov, rekreačné poukazy, tzv. obedy „zadarmo“ či chodníkova novela. „Komunikujeme aj s ostatnými mestami v Únii miest Slovenska a dnes je jasné, že zvyšovaniu miestnych daní sa nevyhne väčšina slovenských samospráv,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka, podľa ktorého bude zvýšený príjem z dane investovaný do škôl, sídliskových priestorov, mobility a cestnej infraštruktúry alebo športovísk.

Odvoz a likvidácia odpadu

Zvyšovanie daní a poplatkov vo väčšine slovenských miest avizoval koncom októbra po rokovaní prezídia Únie miest Slovenska jej prezident Richard Rybníček. Je to podľa neho jediný spôsob, ako vykryť zvýšené výdavky samospráv v dôsledku viacerých parlamentom prijatých zákonov.

Trnavčania zaplatia od nového roka viac aj za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Od októbra tohto roku Trnava výrazne zvýšila daň za ubytovanie, ktorú platia návštevníci ubytovaní v hoteloch, penziónoch a ďalších ubytovacích zariadeniach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BročkaRichard Rybníček
Firmy a inštitúcie Únia miest Slovenska