Únia miest kritizuje návrh o podpore štátneho nájomného bývania, poskytuje výhody iba vybranej skupine investorov

Bývanie
Foto: ilustračné, pixabay.com
  • aktualizované 23. augusta 16:31

Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania poskytuje výhody iba vybranej skupine investorov. Únia miest Slovenska (ÚMS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa organizácie Daniela Piršelová.

Návrh zákona podľa ÚMS z dielne poslanca Národnej rady SR Miloša Svrčeka (Sme rodina) predstavuje akýsi model súkromného nájomného bývania, ktorý koncentruje viacero podporných nástrojov, vrátane daňových zvýhodnení. Tie by však mohla využívať iba vybraná časť investorov.

Únia miest má pochybnosti

ÚMS má preto pochybnosti, či návrh vedie k riešeniu problému chýbajúcich nájomných bytov. Únii sa zároveň nepáči, že návrh zákona bol do legislatívneho procesu vložený bez toho, aby bol prejednaný so zástupcami miest a obcí či samotným Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MD SR), ktoré stavebnú agendu zastrešuje.

„Nerozumieme, prečo boli samosprávy z tejto dôležitej diskusie vynechané a ich skúsenosti s prípravou a výstavbou nájomných bytov boli nevyužité. Štát mestám a obciam ani zďaleka neposkytuje takú ochranu a podmienky, ako súkromným investorom, ktorí budú stavať byty podľa tohto účelového zákona,“ povedala Jana Červenáková, viceprezidentka ÚMS.

Návrh zákona podľa nej neponúka žiadne systémové riešenie, ktoré by logicky a zmysluplne dopĺňalo existujúce podporné mechanizmy pre cenovo dostupné a férové bývanie, ako napríklad dotácie, výhodné úvery, či Štátny fond rozvoja bývania.

Ministerstvo sa spolupráci nebráni

ÚMS preto žiada, aby boli v spolupráci s MD SR, spoločne s predkladateľom predmetného zákona, vyhodnotené a zapracované všetky jej zásadné pripomienky pred jeho prípadným postúpením do druhého čítania.

Za závažný nedostatok zároveň považuje aj nedostatočne vypracovanú doložku vplyvov na štátny rozpočet. Návrh zákona totiž podľa ÚMS nepriamo novelizuje aj Zákon o dani z príjmov, v ktorom dá priestor pre jeho „kreatívne využitie“. To vyvolá následné vplyvy na príjmy samosprávy, pre ktorú daň z príjmov fyzických osôb predstavuje rozhodujúci príjem.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR v reakcii na to pre agentúru SITA uviedlo, že zákon o podpore štátneho nájomného bývania kompetenčne spadá pod úrad podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého. Rezort dopravy sa však spolupráci na odstránení nedostatkov nebráni.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ČervenákováMiloš Svrček
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŠtátny fond rozvoja bývaniaÚnia miest a obcí Slovenska (ÚMS)