V Bratislave pribudli voľné kancelárie, v súčasnosti ponúka takmer dva milióny metrov štvorcových

Nábytok do kancelárie
zdroj: gettyimages.com

V prvom štvrťroku 2021 dosiahla celková ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave takmer 1,95 mil. metrov štvorcových. Ako informuje Bratislava Research Forum (BRF), 64 percent z tejto ponuky naďalej tvoria kancelárske priestory v štandarde A a 36 percent kancelárske priestory v štandarde B.

„V priebehu prvého štvrťroka 2021 bola na trh pridaná jedna nová kancelárska budova Sky Park s celkovou plochou 30-tisíc metrov štvorcových. Do konca roka čaká na dokončenie ďalších päť projektov triedy A s celkovou plochou viac ako 28-tisíc metrov štvorcových,“ uvádza BRF.

„Pokiaľ ide o vlastnícku štruktúru, približne štyri percentá budov sú vo vlastníctve štátu a ďalších 13 percent sú budovy, ktoré sú vlastnené a plne obsadené tou istou entitou, celkové zásoby na komerčné využitie zostávajú na 83 percentách alebo okolo 1,6 milióna metrov štvorcových,“ konštatuje BRF.

Zvýšila sa miera neobsadenosti

Zelené budovy v rámci celkovej ponuky kancelárskych priestorov má 33 budov. „Nájomné transakcie dosiahli v prvom štvrťroku 2021 celkovú výmeru zhruba 58 700 metrov štvorcových, čo predstavuje 128-percentný nárast prenajatých plôch v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka,“ dopĺňa BRF.

Najväčšia transakcia v tomto štvrťroku zahŕňala pred-prenájom 29 300 metrov štvorcových v sektore IT, pričom až 51 percent prenajatých priestorov bolo v rámci IT sektora. Celková miera neobsadenosti v Bratislave sa zvýšila na 12,57 percenta z 11,13 percenta v predchádzajúcom štvrťroku a je najvyššia od roku 2014.

Dokončené boli viaceré kancelárie

„Dôvodom však nie je iba súčasná situácia okolo koronavírusu, ale aj dokončenie viacerých kancelárskych nehnuteľností v roku 2020, ktoré neboli kompletne pred-prenajaté,“ uzatvára BRF. Prime rent sa oproti minulému štvrťroku mení na 16,50 eura za meter štvorcový a mesiac.

Členovia BRF – Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL zdieľajú informácie, ktoré nie sú dôverné s cieľom poskytnúť klientom a verejnosti konzistentné, správne a transparentné dáta o trhu kancelárskych priestorov v Bratislave.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom