Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kľúče, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto
15. 03. 2019 10:39 Projekty od vRealitach.skSITA

V Dobšinej odovzdali nájomcom vyše stovku bytov nižšieho štandardu

Na vybudovanie nájomných bytov prispelo Ministerstvo dopravy a výstavby, ako aj Štátny fond rozvoja bývania.

Vyše sto nájomných bytov nižšieho štandardu pribudlo v meste Dobšiná. Svoj nový domov v nich zatiaľ našlo 101 rodín. Mestu v okrese Rožňava, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté, má investícia pomôcť čiastočne vyriešiť bytovú otázku svojich obyvateľov a tiež zabrániť odchodu mladých ľudí.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká, investícia sa zrealizovala vďaka podpore rezortu a Štátneho fondu rozvoja bývania.

„Naše ministerstvo prispelo dotáciou takmer 2,3 milióna eur, čo predstavovalo 85 percent z oprávnených nákladov na stavbu a podiel dotácie bol zvýšený o 10 percent oproti dotáciám pre mestá a obce v rozvinutejších oblastiach. Ďalšími 405-tisíc eurami na dofinancovanie nákladov stavby prispel Štátny fond rozvoja bývania,“ konkretizoval minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek.

Prví nájomcovia dostali byty už vlani

Mesto Dobšiná stavalo nájomné byty nižšieho štandardu od roku 2017. Prví obyvatelia sa do týchto bytov začali sťahovať v júni minulého roka. Dnes obývajú dva bytové domy vyše štyri stovky obyvateľov a ich počet sa ešte zvýši. „Výber nájomcov sme presne špecifikovali vo všeobecne záväznom nariadení mesta na základe viacerých kritérií. Rozhodoval napríklad počet členov v domácnosti, schopnosť nájomcov platiť nájomné či naliehavosť riešenia bývania,“ vysvetlil primátor Dobšinej Ján Slovák.

Dodal, že z ďalšej dotácie rezortu dopravy vo výške 42 330 eur pripojili bytové domy na vodovod a kanalizáciu. Táto dotácia predstavovala 62 percent z celkovej investície, zvyšných 26 415 eur doplatili z mestského rozpočtu. „Som rád, že mesto bolo aktívne pri zabezpečovaní bývania svojim obyvateľom. Dal by som ho za príklad aj ostatným samosprávam,“ dodal Ersék.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR bude aj v roku 2019 poskytovať dotácie na obstarávanie nájomných bytov mestám a obciam. V kapitole rezortu je na tento rok vyčlenená čiastka 40 miliónov eur na poskytovanie dotácií a príspevkov.

Odporúčané články

V bratislavskej mestskej časti Jarovce pribudne 52 bytov Penta Real Estate pokračuje vo výstavbe Sky Park Offices

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X