Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kľúče, bývanie
pixabay.com/ilustračné foto
31. 10. 2018 13:06 Projekty od vRealitach.skSITA

V Prešove odovzdali nové nájomné byty

Nové nájomné byty odovzdalo mesto po dvanástich rokoch.

Mesto Prešov dnes odovzdalo prvým nájomníkom nové nájomne byty na ulici Antona Prídavka. Zmluvy podpísalo prvých deväť nájomcov. Celkovo v zrekonštruovanom polyfunkčnom objekte Cresco na ulici Antona Prídavka na prešovskom Sídlisku III vzniklo 68 nových nájomných bytov. Nájomníkom majú byť postupne odovzdané do konca roka.

Nájomné byty v meste pribudli po dvanástich rokoch, keď naposledy sa v roku 2006 odovzdávali nájomné byty na uliciach Sabinovská a Majakovského. Byty na ulici Antona Prídavka mesto odkúpilo vďaka úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorého dostalo vyše 2,195 milióna eur. Ďalšiu časť ich ceny tvorí dotácia 1,182 milióna eur, ktorú mestu Prešov poskytlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Celkovo v nedokončenom a rokmi už schátranom objekte stomatochirurgickej polikliniky vzniklo 68 nových nájomných bytov.

Z pôvodnej budovy zostal iba skelet

„Ide o rekonštrukciu, ktorá pozostávala z kompletných stavebných úprav. Z pôvodnej budovy sa použil iba skelet, teda konštrukčný systém. Doňho sme sa pokúsili vtesnať dispozíciu bytov. Výsledok je, myslím si, dobrý, byty sú svetlé a je tu dostatok priestoru,“ vysvetlil konateľ, zhotoviteľ a investor stavby, spoločnosti GMT development, Slavomír Gmitter.

Nájomníci budú mať k dispozícii osem jednoizbových, 56 dvojizbových a štyri trojizbové byty. Ako dodal Gmitter, v priestoroch polyfunkčného objektu sa nachádzajú aj obchody, reštaurácie a služby pre občanov. „Celé to tvorí komplex v centre sídliska, kde vznikla zóna s bytmi, polyfunkciou a taktiež, čo je dnes veľmi dôležité, dostatok parkovacích miest. Každý byt má minimálne jedno parkovacie miesto a navyše máme asi 20 percent parkovacích miest vyčlenených pre klientov pre občiansku vybavenosť,“ uviedol. Dodal, že výstavba trvala 24 mesiacov.

Ako uviedla vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Prešove Mária Humeníková, výber nájomníkom prebieha už podľa nového, nedávno prijatého všeobecne záväzného nariadenia mesta, ktoré nadobudlo platnosť 13. októbra. Najpodstatnejšou zmenou bol návrat od žrebovania bytov k ich prideľovaniu podľa poradovníka.

Nájomníci musia zložiť zábezpeku

„Listom sme oslovili 150 uchádzačov o nájomné byty zo starého zoznamu. Ľudia si chodia žiadosti aktualizovať. Dnes tu máme deväť prvých uchádzačov, ktorí splnili podmienky, a to v prípade bytov na Antona Prídavku znamená aj to, že si musia dať zábezpeku. Následne by sme byty chceli prideľovať každý týždeň,“ povedala Humeníková.

Nové byty majú štandardné vnútorné vybavenie. Mesto s nimi odkúpilo aj potrebné príslušenstvo, kam patrí cesta, plochy, parkovacie miesta, odstavné a spevnené plochy, chodníky i plochy pre kontajnery na komunálny odpad, vonkajšie osvetlenie, vodovodná a kanalizačná prípojka.

Nový byt potešil aj jednu z prvých nájomníčok Danu Kováčovú , ktorá na byt čakala v poradovníku dva roky. „Po rozvode sedem rokov žijem s dcérami v podnájme. Žiadosť o nájomný byt som si dala pred dvoma rokmi a ani som nedúfala, že ho niekedy dostanem. Som nesmierne šťastná a spokojná, že po siedmich rokoch budem môcť povedať, že tu je môj domov,“ uviedla pre agentúru SITA. K novému dvojizbovému bytu dodala: „Priestory sú krásne, vyhovujúce. Je to svetlý a priestranný byt. Som nadšená, nečakala som tak krásne bývanie.“

Odporúčané články

V bratislavskej mestskej časti Jarovce pribudne 52 bytov Penta Real Estate pokračuje vo výstavbe Sky Park Offices

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z realít raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spolupráca Smeru-SD, SNS a Mostu-Híd sa po vypršaní koaličnej dohody nekončí, vyhlásil Fico Šéf najvyššieho súdu musí mať odborné a morálne predpoklady a Harabin to podľa Via Iuris nie je K bodnutému mužovi v Hlohovci privolali policajtov, ale počas prevozu do nemocnice zomrel Občianske preukazy by mali mať aj deti do 15 rokov, ministerstvo navrhlo dve verzie dokladov Obchodná ulica v Bratislave bude bezpečnejšia, primátor Vallo otvoril novú policajnú stanicu Foto: Agresívneho vodiča museli spacifikovať policajti, na urgente mal podstúpiť krvné testy Mikroplasty vo vode zrejme nie sú nebezpečné, Svetová zdravotnícka organizácia však žiada výskum

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X