V Prešove odovzdali nové nájomné byty

Kľúče, bývanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Nové nájomné byty odovzdalo mesto po dvanástich rokoch.

Mesto Prešov dnes odovzdalo prvým nájomníkom nové nájomne byty na ulici Antona Prídavka. Zmluvy podpísalo prvých deväť nájomcov. Celkovo v zrekonštruovanom polyfunkčnom objekte Cresco na ulici Antona Prídavka na prešovskom Sídlisku III vzniklo 68 nových nájomných bytov. Nájomníkom majú byť postupne odovzdané do konca roka.

Nájomné byty v meste pribudli po dvanástich rokoch, keď naposledy sa v roku 2006 odovzdávali nájomné byty na uliciach Sabinovská a Majakovského. Byty na ulici Antona Prídavka mesto odkúpilo vďaka úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorého dostalo vyše 2,195 milióna eur. Ďalšiu časť ich ceny tvorí dotácia 1,182 milióna eur, ktorú mestu Prešov poskytlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Celkovo v nedokončenom a rokmi už schátranom objekte stomatochirurgickej polikliniky vzniklo 68 nových nájomných bytov.

Z pôvodnej budovy zostal iba skelet

„Ide o rekonštrukciu, ktorá pozostávala z kompletných stavebných úprav. Z pôvodnej budovy sa použil iba skelet, teda konštrukčný systém. Doňho sme sa pokúsili vtesnať dispozíciu bytov. Výsledok je, myslím si, dobrý, byty sú svetlé a je tu dostatok priestoru,“ vysvetlil konateľ, zhotoviteľ a investor stavby, spoločnosti GMT development, Slavomír Gmitter.

Nájomníci budú mať k dispozícii osem jednoizbových, 56 dvojizbových a štyri trojizbové byty. Ako dodal Gmitter, v priestoroch polyfunkčného objektu sa nachádzajú aj obchody, reštaurácie a služby pre občanov. „Celé to tvorí komplex v centre sídliska, kde vznikla zóna s bytmi, polyfunkciou a taktiež, čo je dnes veľmi dôležité, dostatok parkovacích miest. Každý byt má minimálne jedno parkovacie miesto a navyše máme asi 20 percent parkovacích miest vyčlenených pre klientov pre občiansku vybavenosť,“ uviedol. Dodal, že výstavba trvala 24 mesiacov.

Ako uviedla vedúca sociálneho odboru Mestského úradu v Prešove Mária Humeníková, výber nájomníkom prebieha už podľa nového, nedávno prijatého všeobecne záväzného nariadenia mesta, ktoré nadobudlo platnosť 13. októbra. Najpodstatnejšou zmenou bol návrat od žrebovania bytov k ich prideľovaniu podľa poradovníka.

Nájomníci musia zložiť zábezpeku

„Listom sme oslovili 150 uchádzačov o nájomné byty zo starého zoznamu. Ľudia si chodia žiadosti aktualizovať. Dnes tu máme deväť prvých uchádzačov, ktorí splnili podmienky, a to v prípade bytov na Antona Prídavku znamená aj to, že si musia dať zábezpeku. Následne by sme byty chceli prideľovať každý týždeň,“ povedala Humeníková.

Nové byty majú štandardné vnútorné vybavenie. Mesto s nimi odkúpilo aj potrebné príslušenstvo, kam patrí cesta, plochy, parkovacie miesta, odstavné a spevnené plochy, chodníky i plochy pre kontajnery na komunálny odpad, vonkajšie osvetlenie, vodovodná a kanalizačná prípojka.

Nový byt potešil aj jednu z prvých nájomníčok Danu Kováčovú , ktorá na byt čakala v poradovníku dva roky. „Po rozvode sedem rokov žijem s dcérami v podnájme. Žiadosť o nájomný byt som si dala pred dvoma rokmi a ani som nedúfala, že ho niekedy dostanem. Som nesmierne šťastná a spokojná, že po siedmich rokoch budem môcť povedať, že tu je môj domov,“ uviedla pre agentúru SITA. K novému dvojizbovému bytu dodala: „Priestory sú krásne, vyhovujúce. Je to svetlý a priestranný byt. Som nadšená, nečakala som tak krásne bývanie.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom