Viac ako 80 % zástupcov spoločností verí, že dokážu dodať projekty načas

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dokumenty, projekt
pixabay.com/ilustračné foto

Vyše 80 % zástupcov stavebných spoločností a vlastníkov realitných projektov dôveruje svojej firme, že dokáže dodať projekty načas a v rámci určeného rozpočtu. Až polovica opýtaných však priznala, že za posledné tri roky zaznamenali nepriaznivé výsledky výkonnosti. Vyplýva to z aktuálneho globálneho stavebného prieskumu KPMG International Make it or Break it – Global Construction Survey 2017.

Napriek dlhodobým problémom s výkonnosťou v odvetví zapracováva výkonnostné ciele do všetkých svojich zmlúv iba 30 % stavebných firiem. Ďalších 52 % respondentov prieskumu KPMG má zahrnuté splnenie výkonnostných cieľov iba v niektorých dodávateľských zmluvách. Najčastejšie sledovanými kritériami sú časový harmonogram (80 % opýtaných ho zaradilo do top 3 podľa dôležitosti), nasleduje nákladovosť projektov (69 %) a ich bezpečnosť (52 %).

Väčšina spoločností má pravidelné stretnutia

Pravidelné stretnutia s manažmentom o stave projektov, na základe ktorých sa robia dodatočné zmeny a zásahy do projektových plánov, realizujú tri pätiny respondentov. Hlavný dôvod, prečo stavebné projekty dlhodobo vykazujú nízku výkonnosť, vidia stavební manažéri v nesprávnom plánovaní, v nepresných časových a nákladových prognózach, v zlom riadení zmlúv a v akceptovaní príliš vysokého rizika.

Drvivá väčšina, až 95 %, si myslí, že technológie a inovácie výrazne zmenia podnikanie v odvetví. Len 5 % z nich však považuje svoju organizáciu za „špičkovú“ z hľadiska technologickej vyspelosti. Európski respondenti, s výnimkou Veľkej Británie, za technológiu s najväčším potenciálom považujú robotiku, britskí manažéri vidia budúcnosť v dronoch a virtuálnej realite. I keď si predstavitelia stavebných firiem uvedomujú význam nových technológií, 83 % z nich ešte žiadnu neimplementovala. Tri štvrtiny očakávajú, že sa tak stane až v horizonte piatich alebo viac rokov.

Z výsledkov prieskumu KPMG tiež vyplynulo, že 86 % opýtaných je presvedčených, že „ľudský prvok“ významne ovplyvňuje dodávku projektov. Napriek tomu 28 % respondentov pripúšťa, že nemajú zavedený jednotný systém povyšovania zamestnancov a robia tak od prípadu k prípadu. Len polovica manažérov tiež uviedla, že ich firma odmeňuje zamestnancov na základe výkonnosti alebo majú variabilnú zložku mzdy. Takmer štvrtina stavebných firiem neodmeňuje zamestnancov nad rámec dohodnutej mzdy vôbec.

Stret generácií

Aktuálne je 40 % zamestnancov v odvetví stavebníctva narodených v rokoch 1965 – 1979, teda sú predstaviteľmi Generácie X. Ďalších 37 % je zástupcov miléniovej generácie, teda narodených v rokoch 1980 – 1994. Viac ako štyria z desiatich stavebných manažérov sa obávajú, či je miléniová generácia schopná plniť nároky na zručnosti ako plánovanie, kontrola nákladov, riadenie rizík či stratégie obstarávania.

„V stavebnom sektore sa často stretávajú zamestnanci rôznych generácií. Predstavitelia staršej generácie majú tendenciu rešpektovať pravidlá a postupy, ale niekedy vzdorujú novým technológiám a procesom. Miléniová generácia, naopak, nemá problém s novými technológiami, ale s prísnymi pravidlami a predpismi,“ povedala Zuzana Blažejová, výkonná riaditeľka KPMG na Slovensku zodpovedná za sektor nehnuteľností.

Prieskum obsahuje názory 201 vrcholových manažérov z radov veľkých vlastníkov stavebných projektov, inžinierskych a stavebných spoločností. Prináša pohľad na to, ako odvetvie stavebníctva pristupuje k riadeniu a správe projektov, ľudskému faktoru a technológiám. Prieskum sa uskutočnil po jedenástykrát a zahŕňa respondentov zo súkromných spoločností a vládnych agentúr.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie KPMG Slovensko