Z Jurkovičovej teplárne v Bratislave urobia kreatívne centrum

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ARCHITEKTÚRA: Rekonštrukcia Jurkovièovej teplárne
Stav budovy Jurkovičovej teplárne počas kontrolného dňa pri príležžitosti začiatku rekonštrukcie teplárne. Bratislava, 6. august 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

Zničená národná kultúrna pamiatka zo štyridsiatych rokov bude priestorom pre vernisáže i stretnutia.

Z Jurkovičovej teplárne v bratislavskom Starom Meste urobia kreatívne centrum. Projekt za jedenásť miliónov eur chce developerská spoločnosť Penta Real Estate dokončiť do roku 2020. Zničená národná kultúrna pamiatka na Čulenovej ulici zo štyridsiatych rokov bude priestorom pre vernisáže, architektov, spoločenské podujatia i kongresové stretnutia.

Z bývalej kotolne tak bude poschodový priestor pre verejnosť a bude súčasťou projektu Sky Park. Novinárov dnes o obnove informovali spoločnosť Penta Real Estate a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Obnovia ju do pôvodnej podoby

Stavbu chcú obnoviť do autentického vzhľadu, ktorý mala v štyridsiatych rokoch. Architekt Pavol Pauliny dnes novinárom povedal, že obnova fasády zachová status pamiatky. Obnovovať ju budú na základe metodiky, ktorú vypracovali na základe výskumov. „Vieme, aké tehly v minulosti použili, po sedemdesiatich rokoch sú v celkom dobrom stave,“ spomenul s tým, že pri pamiatkách je dobré, keď pri obnove používajú taký materiál, ktorý použili pri stavaní. Opraviť chcú staré tehly, využívať však budú aj nové. Ako dodal, architekti sa zaoberali aj vzhľadom medzi historickým obkladom a novým.

Tepláreň v minulosti postavili podľa projektu Dušana Jurkoviča. Stavbu dokončili v roku 1944 a fungovala ako súčasť niekdajšej priemyselnej zóny na Čulenovej ulici v Bratislave. Železobetónový skelet, obložený lícovým murivom, bol v čase vzniku dominantou areálu. Najstaršou hmotou výrobného objektu elektrární je kotolňa kubického tvaru s obdĺžnikovými tabuľkovými oknami. K nej neskôr pristavili turbínovú halu s obdĺžnikovým pôdorysom.

Národná kultúrna pamiatka od roku 2008

Ďalšia prístavba dokončená v roku 1950 predĺžila halu smerom na sever. Okrem tehlového obkladu je pre Jurkovičovu tvorbu typický aj motív monumentálnej hmoty s nárožnými vežičkami. Na kotolňu nadväzuje turbínová hala, kde architekt použil vysoké vertikálne okná. Západná fasáda sa vyznačuje symetrickou kompozíciou. Výrazným motívom je dvojica vertikálnych okien, ktoré v duchu funkcionalistickej estetiky odrážajú vnútorné členenie priestoru. Kotolňa a turbínová hala sú dôležitou súčasťou vývojového reťazca priemyselného staviteľstva na území Bratislavy. Od roku 2008 im patrí štatút národnej kultúrnej pamiatky.

Informácie sú z webovej stránky https://www.archinfo.sk/diela/jurkovicova-teplaren-predstavenie-projektu.html

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia