Za bývanie v Bratislave si poriadne priplatíte, ceny raketovo rastú

Kk.jpg
Ceny nehnuteľností v Bratislave dosiahli nové maximá Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Ceny novostavieb v Bratislave rastú zo dňa na deň. Suma za meter štvorcový dosiahla 2500 eur. 

Nárast cien bratislavských novostavieb pokračuje. Z analýzy realizovanej realitnou spoločnosťou LEXXUS vyplýva, že priemerná cena bratislavských novostavieb v štvrtom kvartáli 2019 opäť prekonala pokrízové maximum a medzikvartálne sa zvýšila o 3,2 %.

Suma dosiahla priemernú úroveň 2502 eur bez DPH za meter štvorcový. Oproti predchádzajúcemu roku je nárast desaťpercentný. Celkový rast cien na trhu je zapríčinený zmenami v základnej ponuke a zároveň veľkým rozsahom zdražujúcich sa nehnuteľností na trhu.

Za meter štvorcový bytu si záujemcovia v Bratislave poriadne zaplatia Foto: Pixabay

Priemerná cena voľných bytov vzrástla vo všetkých okresoch. Okrem BA I, kde sa viac-menej nezmenila.

„Dočasná stagnácia cenovej úrovne v prvom Bratislavskom okrese je zapríčinená hlavne stratégiou predaja developerských spoločností formou otvorenej ponuky a systémom skrytých neverejných cien, ktoré tak nevstupujú do metodiky výpočtu,“ uviedol risk manažér a odhadca cien nehnuteľností z realitnej spoločnosti LEXXUS Peter Ondrovič.

Ceny bytov v BA III. poskočili najviac

Najvýraznejší cenový skok zaznamenala BA III, medzikvartálne až 4,2 %, naopak najmenej BA V o 2,6 %. Cena predaných bytov reálne dosiahla úroveň 2 291 eur bez DPH za meter štvorcový.

Medzikvartálne sa zvýšila o 74 eur, respektíve o 3,3 %. Podľa prvých dostupných údajov zo štvrtého kvartálu roku 2019 aj napriek vysokým cenám neutícha dopyt po nehnuteľnostiach.

Ilustračné foto Foto: Pixabay

Na rezidenčnom trhu sa nachádzalo 90 aktívnych projektov, čo je o 6 projektov menej, než v treťom štvrťroku 2019. Celkovo LEXXUS zaznamenal deväť noviniek na trhu, z ktorých päť bolo nových projektov a štyri nové etapy začali v rámci existujúcich projektov.

Novostavby zaznamenali najväčší nárast

Ponuka sa rozšírila o takmer 1500 bytových jednotiek v novostavbách, čo predstavuje takmer trojnásobný medzikvartálny nárast počtu nových bytov.

„Súčasťou tejto ponuky sú aj bytové jednotky predávané v projektoch už pomerne veľmi dlhé časové obdobie pred ich oficiálnym uverejnením v rámci základného portfólia ponuky v projekte. Celkový údaj tak trochu deformuje skutočnosť, že väčšina nehnuteľností bola predávaná formou rôznych kampaní podporujúcich tichý a neoficiálny predaj pred samotným oficiálnym spustením predaja,“ vyplýva z analýzy.

Ťažšie získanie úverov trh nepoškodil

Oproti zvyšku roka 2019 bol štvrtý kvartál nadpriemerný, nakoľko medzikvartálne išlo o nárast voľných bytových jednotiek o 11 %. Pri medziročnom ponímaní je to však pokles o 9,4 %.

Výrazne sa zvýšil aj počet predaných bytov v bratislavských novostavbách. „Nárastu pomohla aj trhom neočakávaná správa centrálnej banky o značnej zmene podmienok získavania a čerpania úverov na bývanie s platnosťou od začiatku roka 2020. I napriek snahe NBS o čo najkratší termín prechodného reakčného obdobia pre čas zavedenia samotných zmien, viaceré bankové domy využili tento krátky čas rôznymi formami kampaní pre zvýšenie akcelerácie obchodov v posledných týždňoch roka 2019,“ dodal Ondrovič.

Množstvo rozostavaných bytov je už zazmluvnených Foto: Pixabay

V mesiacoch október až december bolo zazmluvnených 1 279 bytov. Niektoré bytové jednotky sa ale predávali už v predpredaji niekoľko mesiacov pred oficiálnym spustením predaja, čo do značnej miery uvedené číslo skresľuje.

Rozostavaných bytov je oveľa viac ako dokončených

Pomer medzi voľnými dokončenými a voľnými rozostavanými bytmi sa zmenil v prospech rozostavaných bytov. Ich podiel na celkovom objeme voľných bytov trhu novostavieb vzrástol k úrovni 93,6 % percenta.

V treťom kvartáli tohto roka to bolo 91,2 %. V predajnosti sa dostal do popredia druhý bratislavský okres s počtom viac než 800 bytových jednotiek. Naopak najmenej bytových jednotiek sa predalo v Bratislave III, okolo 100 nehnuteľností.

LEXXUS je realitná spoločnosť, ktorá sa špecializuje najmä na rezidenčné nehnuteľnosti. Poskytuje právne, daňové a hypotekárne poradenstvo pri kúpe, predaji, prenájme alebo iných investíciách do nehnuteľností.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Ondrovič
Firmy a inštitúcie Lexus