Zástupcovia miest a obcí majú záujem o moc pečiatky a nie o rozvoj stavebníctva, reaguje na kritiku Holý

Štefan Holý
Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý. Foto: archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR

Zástupcovia miest a obcí nemajú záujem o rozvoj v oblasti stavebníctva, ale o moc pečiatky. Požadujú zabetónovanie súčasného stavu a zastavenie akéhokoľvek rozvoja a modernizácie stavebného konania. Reagoval tak na kritiku zo strany miest a obcí, ako aj tretieho sektoru na návrh novely stavebného zákona podpredseda vlády Štefan Holý.

Pripomenul, že momentálne je Slovensko na 146. mieste rebríčka Doing Business, pričom hlavným dôvodom, prečo je na takomto nelichotivom mieste spoločne so štátmi rovníkovej Afriky, je pomalosť stavebného konania. Druhým zásadným problémom je podľa Štefana Holého vysoká miera byrokracie. Informovala o tom vo štvrtok kancelária podpredsedu vlády.

Chce sa stretnúť s Čaputovou

Štefan Holý chce požiadať o stretnutie s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, aby jej ukázal pridanú hodnotu navrhovaných zákonov a pravidiel. Chce vysvetliť aj „zavádzajúce dezinformácie, nakoľko niektorí predstavitelia samospráv na udržanie svojho vplyvu v stavebnom konaní, používajú manipuláciu ako svoju pracovnú metódu“.

Podľa Holého dnešný obraz stavebného procesu charakterizuje nekonečný schvaľovací proces, populizmus na úrovni komunálu, odsúvanie problémov, nevhodné a nedostatočné územné plánovanie, odborná nespôsobilosť stavebných úradov a nekonečný rad čiernych stavieb. „Jediní, kto sa má báť zmien v stavebnom zákone, sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami,“ dodal Holý.

Zrozumiteľný systém pravidiel

Podpredseda vlády Holý ďalej pripomenul, že čo sa týka výkonu služby smerom k mestám, ide o prenesený výkon štátnej správy, nie je to originálna kompetencia. Za problematický označil fakt, že v súčasnosti nikto nevie povedať, koľko je stavebných úradov, koľko ľudí na nich pracuje a aký je počet stavebných konaní.

„Základom zmeny, na ktorej pracujeme, sú jasné dáta a presný a zrozumiteľný systém pravidiel. Vyhrávať nemá ten, kto sa vyzná v spleti pravidiel, a ani ten, kto dokáže odsúvaním lehôt brániť rozvoju územia. Uspieť má ten, kto dodrží jasné, moderné, prehľadné a zrozumiteľné pravidlá a oboznámi občana bez skrývania a transparentne. Pravidlá, ktoré budú jednotné na celom Slovensku,“ zdôraznil Štefan Holý.

Vplyvy na životné prostredie

Novelou stavebného zákona chce Štefan Holý mestám pomáhať v riešení územného plánovania, pričom jasné pravidlá schválené zastupiteľstvom a pripomienkované občanmi určia, čo sa kde bude môcť stavať. V následnom procese sa budú zisťovať napríklad vplyvy na životné prostredie či iné verejné záujmy.

„Životné prostredie je veľmi dôležité a stane sa integrálnou súčasťou rozhodovania pri stavbách,“ upozornil vicepremiér Holý s tým, že v rámci medzirezortného pripomienkového konania prišlo k návrhu zákona o výstavbe a návrhu zákona o územnom plánovaní 4 660 pripomienok, z toho 2 795 zásadných. Všetkými pripomienkami sa bude jeho úrad zaoberať a bude hľadať najvhodnejšie kompromisné riešenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Štefan Holý