Záver minulého roka priniesol ešte vyššie ceny bytov

Apartmány, bývanie, nehnuteľnosti
pixabay.com/ilustračné foto

Priemerná cena 2-izbového bytu v poslednom štvrťroku 2018 sa medzikvartálne zvýšila najviac v Prešove a v prípade 3-izbového bytu v okrese Bratislava I.

Dlho očakávané zmiernenie rastu cien nehnuteľností neprišlo ani v 4. štvrťroku 2018. Priemerné ceny 2-izbových a 3-izbových bytov rástli naďalej vytrvalo, hoci voľnejším tempom, a to najmä v závere roka. Konštatoval to portál Nehnuteľnosti.sk na základe svojich údajov. V sumárnej štatistike získali významnejšie postavenie novostavby, ktoré svojou „zvýšenou váhou“ ťahajú celkové priemerné ceny smerom nahor.

Z krajských miest sa priemerná cena 2-izbového bytu v poslednom štvrťroku 2018 medzikvartálne zvýšila najviac v Prešove, kde sa vyšplhala zo 66 tisíc eur na 71 tisíc eur, čo predstavuje nárast vo výške takmer 7,6 %. Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk podobne narástla priemerná cena 2-izbových bytov aj v Trenčíne, kde sa medzištvrťročne zvýšila o 4 tisíc eur a o rovnakú sumu boli drahšie byty v košickom štvrtom obvode. Naopak, najvýraznejší pokles cien je možné vidieť pri 2-izbových bytoch v Bratislave III, kde cena medzištvrťročne klesla o 4,5 %.

Pri dvojročnom porovnaní cien vedie Žilina

„Zaujímavé je porovnanie cien 4. štvrťroku 2018 oproti 4. štvrťroku 2016. Tu vedie rebríček najväčšieho zdražovania cien dvojizbových bytov Žilina, kde bolo možné zakúpiť byt v roku 2016 za 71 500 eur, zatiaľ čo sa jeho hodnota na konci roku 2018 vyšplhala na rovných 90-tisíc eur, čo je približne až o 18 500 eur viac,“ informuje portál Nehnuteľnosti.sk.

V prípade 3-izbových bytov najväčší rozdiel po dvoch rokoch nájdeme v Banskej Bystrici, kde si musí záujemca priplatiť približne o 30 000 eur viac. V tomto prípade sa priemerná cena 3-izbového bytu na konci 4. štvrťroku 2018 zastavila na úrovni 107 000 eur, k čomu prispelo hlavne výraznejšie zastúpenie novostavieb v ponuke.

Pri medzikvartálnom porovnaní vyskočil Trenčín

Aj v prípade 3-izbových bytov bol najvyšší medzištvrťročný pokles (4 Q 2018 vs 3 Q 2018) priemernej ceny zaznamenaný v Bratislave III, až o 10 % (o 21-tisíc eur), ale tento pokles len zmazal vysoký skok smerom hore z predchádzajúcich dvoch štvrťrokov a medziročne je priemerná cena 3-izbového bytu v Bratislave III úplne rovnaká. Naopak, v prípade nárastu cien, vyskočil v medzištvrťročnom porovnaní Trenčín s nárastom cenovky o viac ako 10 % (o 9 tisíc eur). Ale absolútnym rekordmanom je okres Bratislava I, kde priemerná cena 3-izbového bytu narástla až o 16-tisíc eur pri porovnaní 3. štvrťroku so 4. štvrťrokom 2018.

Zásadný obrat sa tento rok neočakáva

Podľa predpovede analytikov portálu Nehnuteľnosti.sk realitnú horúčku schladili opatrenia NBS, ale k úplnému zvratu na trhu by prišlo len v prípade zvýšenia úrokových sadzieb v Európskej centrálnej banke. Je predpoklad, že základné faktory ovplyvňujúce slovenský realitný trhu sa pre rok 2019 nezmenia.

Online portál Nehnuteľnosti.sk je lídrom na slovenskom trhu v oblasti predaja a kúpy nehnuteľností na webe. Portál patrí do portfólia spoločnosti United Classifieds.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom