Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla zisk 35 miliónov eur, pomohli aj opatrenia ozdravného plánu

VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.

BRATISLAVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) dosiahla podľa predbežných výsledkov účtovnej závierky za rok 2017 zisk 35 mil. eur. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan.

Presný údaj o hospodárskom výsledku bude známy v apríli tohto roka po odobrení závierky nezávislým audítorom. Auditovaný hospodársky výsledok za rok 2016 potvrdil stratu 112 mil. eur, očakávaný hospodársky výsledok za rok 2017 mala byť strata 117 mil. eur.

Rezervy sú na historicky najvyššej úrovni

Za výsledkami VšZP stoja podľa Kočana okrem iného opatrenia ozdravného plánu.

„Nebudem popierať aj to, že k výsledku prispel lepší výber poistného za ekonomicky aktívnych poistencov a v konečnom dôsledku aj príspevok štátu na konci roku,“ doplnil generálny riaditeľ. Zároveň poznamenal, že technické rezervy VšZP sú na historicky najvyššej úrovni, konkrétne cez 80 mil. eur.

Ako objasnil minister zdravotníctva, dosiahnutý hospodársky výsledok sa použije na čiastočnú úhradu starých záväzkov, respektíve na zvýšenie záporného vlastného imania, pretože až po tomto kroku bude môcť zdravotná poisťovňa požiadať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o to, aby bol zrušený jej ozdravný plán.

Podľa posledných auditovaných výsledkov bolo vlastné imanie na úrovni mínus 80 mil. eur. „Ak k tomu pripojíme zhruba 35 mil. eur zisku, tak sa dostávame na 45 mil. eur záporného vlastného imania, ktoré bude treba dotvoriť finančným vkladom. Potom, ako bude vypracovaná správa nezávislého audítora, pripravím materiál na vládu,“ informoval Drucker.

Opatrenia pacienti nepocítili

Spomínané finančné prostriedky majú byť podľa slov šéfa rezortu zdravotníctva blokované. „Chceme pripraviť zmenu stanov aj uznesenie vlády, ktorým budeme žiadať súhlas na dofinancovanie vlastného imania. Tieto prostriedky, okrem toho, že budú uložené v Štátnej pokladnici, VšZP bude mať obmedzené nakladanie s nimi,“ povedal Drucker.

Ako doplnil Kočan, VšZP nepotrebuje vklad na bežné hospodárenie, ani na zabezpečenie solventnosti, potrebuje ho na splnenie zákonnej povinnosti.

Minister tiež dodal, že reštrukturalizačné opatrenia v ozdravnom pláne sa nerobili na úkor pacientov. Podľa zverejnených informácií totiž v medziročnom porovnaní vzrástol počet výkonov v jednodňovej zdravotnej starostlivosti o takmer 10 tisíc, počet MR vyšetrení o viac ako päťtisíc, počet CT vyšetrení zostal zhruba na tej istej úrovni.

Na liečbu v zahraničí vynaložila VšZP o 2,5 mil. eur viac. Ambulantný sektor dostal viac o 5,26 mil. eur a nemocnice o 23 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav KočanTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa