Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Súd sudca
Foto: SITA/Michal Burza
20. marca 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Všeobecné súdy nie vždy rešpektujú ústavný súd

KOŠICE 23. marca (WEBNOVINY) – V dvadsiatich prípadoch všeobecné súdy v minulom roku nerešpektovali nálezy Ústavného súdu SR pri prieťahoch v súdnom konaní. Informovala o tom hovorkyňa ÚS Anna Pančurová.

Od 1. januára do 31. decembra 2013 konštatoval ústavný súd opakované prieťahy v 20 nálezoch, z toho v 19 prípadoch išlo o okresné súdy a v jednom prípade o Krajský súd v Bratislave.

Ústavný súd analyzuje aj príčiny prieťahov. Vo väčšine prípadov nebola zdĺhavosť konania odôvodnená právnou alebo skutkovou zložitosťou veci. K najčastejším dôvodom zistených prieťahov patrili nesprávna organizácia práce, neefektívnosť uskutočňovania procesných úkonov, nedokonalé poznanie obsahu samotnej veci, odborná nepripravenosť na pojednávanie, neodborné vedenie jednotlivých pojednávaní, predčasné vydanie rozhodnutia bez náležitého zistenia skutkového stavu veci a následné zrušenie súdom vyššej inštancie.

“Porušenie práva na prejednanie veci v primeranej lehote po tom, ako už takéto porušenie bolo ústavným súdom vyslovené raz alebo aj dvakrát v tom istom konaní, považujem za mimoriadne závažné,” upozorňuje predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková.

Aj keď v niektorých prípadoch ústavný súd pripustil určitú mieru faktickej zložitosti namietaného konania, podľa predsedníčky ústavného súdu táto skutočnosť nemôže zbaviť okresné súdy zodpovednosti za zdĺhavé konania. “Aj preto o našich zisteniach pravidelne informujeme Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, ktoré môže iniciovať disciplinárnu zodpovednosť sudcov,” podčiarkla Macejková.

Odporúčané články

Slovenské súdy pracujú pomalšie, nevyriešené spory pribúdajú Zmeny v justícii v čase Ficovej kampane prekvapili sudcov

Témy

Diskusia

Suhlasim To bolo obdobie vysmechu Ustavy Slovenskej Republiky. to sa naučili od nášho nádora Gašparka. morales Keby tento náš bazmekistan bol naozaj právny štát, tak takých sudcov treba dať dole. Starý chuj ich ale menuje do koryt až kým nezdochnú JUDr je smutné, keď ÚS skonštatuje, že tí mafiani na OS: "nedokonalé poznanie obsahu samotnej veci, odborná nepripravenosť na pojednávanie, neodborné vedenie jednotlivých pojednávaní". Načo je im poznať obsah, keď pod vplyvom tisícov či miliónov eur rozhodujú tak ako to chcú... gago Ak nerešpektujú je to preto, že je to beznázorový sluha EU a štátnej politiky. Nazývať ho súdom je urážka všetkých skutočných sudcov, ktorí na súdoch po dosadzovaní všetkých rodinných príslušníkov nedonosených politikov a mafiánov zostali. Justícia je v súčasnosti totálne...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...