Všetci sme gorily a opice, tvrdí Ján Slota

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slota
Keď podľa Slotu 40-50 rokov niekto kradne, keď niekto za zelené bezcenné papieriky okráda celý svet, no tak to raz musí prasknúť. Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) – Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota sa cíti ako v nejakej rozprávke, v Kocúrkove.

Ako uviedol utorok na tlačovej besede, to, čo sa odohráva na Slovensku, presahuje všetky hranice. Národ je podľa neho znechutený z celého politického spektra.

„Koho voliť? Toho, kto ide zadlžovať detné deti? Toho, kto sa objavuje v spisoch? Toho, kto na ministerstvách predáva drevo dopredu určeným firmám za smiešne ceny? Slováci, Slovenky, zvážte, koho idete voliť, lebo všetci klamú, do nohy. Každý má riešenie, ale aké? Do pekla,“ vyhlásil Slota.

Podľa Slotu na ministerstvách pôdohospodárstva a životného prostredia sú škandály, ktoré sú len vrchol ľadovca. „To je hnus, čo sa deje v štáte. Tí, čo nás kriminalizovali, vytvárajú lúpež,“ zdôraznil.

Vyjadril sa aj ku kauze Gorila

Údajný spis Gorila existuje viac ako dva roky, ale zrazu až teraz sa podľa Slotu rozpútalo peklo. „Nechápem to. Sú to hrátky o odpočúvaní a indíciách. Skutočné dôkazy chýbajú. Prestaňme sa špicľovať. Hovorme o veciach, kde sú skutočné dôkazy. Na čo máme políciu, prokuratúru? Parlament má nahradzovať vyšetrovateľov? Aj keď niekto niekoho odpočúval, neviem, či je to dôkaz,“ uviedol predseda SNS.

„Keď za dverami niekto povie, že má chuť niekoho zastreliť, neznamená to, že ho zastrelil. Pripadám si ako vo filme Planéta opíc. Všetci sme gorily a opice,“ dodal.

Slota: Mali by ho zožrať medvede

Tajne
Foto: executivegov.com

Podľa neho maďarských gaunerov na ministerstve pôdohospodárstva a na Prezídiu Policajného zboru kryje Jaroslav Spišiak, ktorý „mal byť na Antarktíde zožratý ľadovými medveďmi“.

„Absolútne kryje korupčné konanie na ministerstve pôdohospodárstva, dokonca vytvára tlak na Úrad boja proti korupcii, aby niečo zamietol pod koberec,“ povedal Slota.

Štátne lesy podľa bývalého ministra Jureňu v októbri minulého roku podpísali bez výberového konania zmluvu s firmou Tatra Timber Logistik, ktorá vznikla len dva dni pred podpisom. Spoločnosť tak mala získať 40-tisíc kubíkov dreva. Ako na utorkovej tlačovej konferencii uviedol Jureňa, Lesy SR mali následne s touto firmou podpísať aj ďalšiu zmluvu na tri roky na 140-tisíc kubíkov ročne.

„To je transparentnosť podľa Simona a prístup k malým slovenským drevárom. Jeden jediný človek si urobí zmluvu na 460-tisíc kubíkov dreva za jeden mesiac od vzniku spoločnosti. Takto sa robia obchody v podaní Mosta-Híd a Zsolta Simona,“ vyhlásil Jureňa.

Simon Slotove vyjadrenia odmieta

Zsolt Simon
Foto: SITA/Michal Burza

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon v reakcii uviedol, že spoločnosť Tatra Timber Logistik je len dodávateľskou firmou pre dlhoročného odberateľa dreva Rettenmeier Tatra Timber.

Ten sa však dostal do finančných problémov, keď neplatil štátnym lesom za dodávky, čo malo za následok vypovedanie zmluvy z ich strany v septembri minulého roku s cieľom zabezpečiť svoje finančné pohľadávky.

„Výsledkom tohto kroku bolo poskytnutie zábezpeky a vyplatenie všetkých záväzkov firmy Rettenmeier vo vzťahu k štátnemu podniku,“ vysvetlil v utorok Simon. Aby Rettenmeier Tatra Timber mohla ďalej odoberať drevo od Lesov SR, zmenila firma podľa ministra odberateľský spôsob, keď zriadila vlastnú logistickú spoločnosť, ktorá bola finančné schopná poskytnúť štátnemu podniku zábezpeku pre nákup dreva na úrovni viac ako 2 milióny eur.

„Nie je to žiadna nová zmluva, žiadny nový odberateľ, ktorý vzišiel niekde z nástenky, ale je to pokračovanie dodávky,“ konštatoval Simon. Cieľom štátnych lesov bolo uzatvorením zmluvy s Tatra Timber Logistik bez verejného tendra zachrániť niekoľko stoviek pracovných miest na Liptove, kde firma pôsobí.

Podľa Simona je zo Slotových vyjadrení jasné, že sa blížia parlamentné voľby a každá strana, obzvlášť SNS, sa chytá aj ten poslednej slamky, aby sa neutopila. „Ľudia ako Slota a Jureňa by mali tlačovky riešiť skôr v maštali, tak ako je im to bližšie. Ľudia, ktorí vytvorili kauzy na Slovensku ako emisie, nástenkový tender, môžu moralizovať, ale mali by sa najskôr pozrieť do zrkadla,“ dodal Simon.

Lesy nesúhlasia ani s denníkom Pravda

Štátny podnik Lesy SR odmieta aj obvinenia z netransparentného predaja dreva firme Rettenmeier, ktoré publikoval denník Pravda a následne zazneli na utorkovej tlačovej besede Slovenskej národnej strany, uviedol hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.

Ako zdôraznil, zmluva medzi Lesmi SR a firmou Tatra Timber Logistic nerieši dodávky dreva pre žiadnu novú firmu, ale iba kontinuálne pokračovanie dodávok pre dlhoročného odberateľa Rettenmeier, ktorý je jedným z najmodernejších a najväčších spracovateľov dreva na Slovensku.

Nedostatok dreva pre spracovateľov nie je podľa Lesov SR dôsledkom podpísania zmluvy s TTL, ale znižovaním ťažby v slovenských lesoch po spracovaní kalamít a tiež dôsledkom dlhodobých zmlúv s nevýhodnými ustanoveniami na 520-tisíc kubických metrov dreva ročne, ktoré našlo súčasné vedenie podniku po svojich predchodcoch.

„Ide však o neporovnateľné situácie, pretože tieto zmluvy boli uzatvorené na dvojnásobok množstiev, ktoré firmy dlhodobo spracovávali a niektoré sa končia až v roku 2020. Výška dodávok dreva pre Rettenmeier sa naopak pre rok 2012 znížila na 140-tisíc kubických metrov zo 196-tisíc kubických metrov v roku 2011 a 281-tisíc kubických metrov v roku 2010,“ uzavrel Rezek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján SlotaJaroslav SpišiakZsolt Simon
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná služba