Všetky typy podnikov sa môžu uchádzať o finančnú pomoc počas koronakrízy, Čaputová podpísala novelu

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

O finančnú pomoc počas koronakrízy sa budú môcť uchádzať všetky typy podnikov. Zabezpečí sa tak likvidita nielen pre malé a stredné podniky, ale aj pre veľké podniky. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19, ktorú v pondelok podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Finančnú pomoc môžu poskytnúť Eximbanka a fondy spravované spoločnosťou Slovak Investment Holding. Pomoc sa poskytne prostredníctvom bánk a pobočiek zahraničných bánk. Finančnú pomoc je možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou, ako aj odpustením poplatku za záruku za úver.

Viac o téme: Koronavírus

Poplatok za záruku za úver poskytnutý bankou je možné podniku odpustiť, ak podnik v období určenom v zmluve o úvere udrží úroveň zamestnanosti. Podnikateľ na to, aby mohol získať pomoc, nesmie mať voči sociálnej a zdravotnej poisťovni pohľadávky na poistnom. Podnik zároveň nesmie byť v konkurze a reštrukturalizácii.

Parlament o návrhu rokoval v skrátenom konaní. Za novelu zákona 13. mája hlasovalo 110 poslancov, jeden bol proti a 29 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Eximbanka