Absolventi majú posledné dni na podanie prihlášky na nadstavbové a pomaturitné štúdium

Foto: ilustračné, Getty images

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – Absolventi stredných škôl môžu do piatka 31. mája podávať riaditeľovi vybranej strednej školy prihlášky na nadstavbové a pomaturitné štúdium.

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, prvý termín prijímacích skúšok je naplánovaný na 24. až 30. júna, druhý termín bude od 12. do 25. augusta. Konkrétny deň konania skúšky stanoví riaditeľ školy.

Podmienky pre prijatie uchádzačov

Ten najneskôr mesiac pred prvým termínom prijímacej skúšky musel zverejniť podmienky pre prijatie uchádzačov. V prípade neúspešných uchádzačov o štúdium na vysokej škole je termín na podávanie prihlášok predĺžený do 31. júla.

Nadstavbové štúdium je určené pre absolventov trojročných učebných odborov stredných odborných škôl. V študijných odboroch sa zohľadňuje nadväznosť na absolvovaný učebný odbor. Uchádzači majú na výber z odborov strojárstvo, elektrotechnika, výroba potravín, dopravná prevádzka či podnikanie v remeslách a službách.

„Štúdium trvá minimálne dva roky a študent ho môže absolvovať v dennej, externej alebo kombinovanej forme. Ukončuje sa maturitnou skúškou. V školskom roku 2018/2019 je v tomto druhu štúdia v dennej i externej forme vyše 7 500 žiakov,“ približuje ministerstvo školstva.

Úplné stredné odborné štúdium

Na pomaturitné štúdium sa môžu prihlásiť absolventi študijných odborov s maturitou, ktorí už získali úplné stredné odborné vzdelanie alebo úplné stredné všeobecné vzdelanie.

Stredné školy ponúkajú odbory zubný technik, mechanik počítačových sietí, hospodárska informatika či telová kozmetika. Študent môže absolvovať pomaturitné štúdium taktiež v dennej, externej alebo kombinovanej forme.

„Tento druh štúdia trvá jeden až tri roky. Ukončuje sa záverečnou pomaturitnou skúškou, odbornou zložkou maturitnej skúšky alebo absolventskou skúškou. Pomaturitné štúdium navštevuje v tomto školskom roku takmer 6 400 žiakov,“ objasňuje rezort školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR