Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polievka 2.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
17. 01. 2019 12:39 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA

Ak materské školy pýtajú doplatok na obed od rodičov, porušujú dohodu, tvrdí Tomáš

Žiaci posledného ročníka materských škôl majú obedy zadarmo od 1. januára 2019, základné školy ich budú mať od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka

Ak sa nájdu materské školy, ktoré pýtajú ešte nejaké centy od rodičov navyše ako doplatok za obed, je to porušenie dohody medzi vládou a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS). Tvrdí to jeden z predkladateľov návrhu o obedoch zadarmo poslanec NR SR za stranu Smer-SD Erik Tomáš.

„Podľa dohody už nemali žiadať nič navyše, za čo štát prisľúbil okrem dotácie na obed aj príspevok na technické a personálne zabezpečenie jedální. Rovnako nerozumiem tomu, o akých výrazne vyšších nákladoch hovoria niektoré materské školy. V rámci celého Slovenska sa stravovalo takmer 100 percent detí,“ povedal pre agentúru SITA Tomáš.

Rodičia by mali žiadať vysvetlenie

Tomáš pripomenul, že zriaďovateľmi materských škôl sú mestá a obce, ktoré sú financované z daní fyzických osôb. „Teda, nech rodičia žiadajú vysvetlenie od svojich starostov či primátorov. Dúfam, že niektoré samosprávy nejdú robiť politiku na úkor detí. Naopak, predstavím pozitívny príklad. Keďže štát vypláca všade priemernú dotáciu na dieťa vo výške 1,20 eura a v Malackách doteraz rodičia doplácali 1,39 eura. Vznikol rozdiel 19 centov. Ten na seba vzalo mesto a deti majú obedy zadarmo,“ dodal poslanec za stranu Smer-SD.

Podľa ZMOS-u školský zákon splnomocňuje samosprávu na to, aby vo všeobecne záväznom nariadení určila výšku úhrady za stravovanie. Tá zahŕňa cenu potravín a zohľadňuje režijné náklady.

„Keďže predkladateľom novely bola stanovená výška dotácie na obed na úrovni 1,20 eura, ďalšie náklady súvisiace so zabezpečením stravovania sú zahrnuté v rozdiele výšky ceny potravín a v režijných nákladoch. Keď ZMOS vstúpil do rokovaní, informoval o tom, že táto čiastka môže byť v prípade niektorých samospráv postačujúca. To však neznamená, že automaticky musí byť optimálna pre všetky zariadenia školského stravovania,“ vysvetlil pre agentúru SITA hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

V materskej škole poskytujú deťom obed, raňajky, desiatu a olovrant

Podľa Kaliňáka to súvisí napríklad s odlišnou cenou potravín a výškou režijných nákladov. „Určite dotácia vo výške 1,20 eura nebude postačujúca na celé stravovanie v materských školách. V nich sa okrem obedov poskytujú aj raňajky, desiata a olovrant. Dotácia je určená na obed. Dokonca podľa usmernenia ministerstva práce, dieťa, ktoré je v materskej škole len na poldennú starostlivosť, odoberie len raňajky a desiatu a neodoberie obed, nemá nárok na dotáciu,“ vysvetlil . Podľa neho sa v najbližšom období ukáže celý rozmer aplikačnej praxe zavedeného opatrenia.

Žiaci posledného ročníka materských škôl majú obedy zadarmo od 1. januára 2019, základné školy ich budú mať od 1. septembra 2019, teda od nového školského roka. Vyplýva to z novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorú schválil parlament 4. decembra minulého roka. Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura. Smer-SD chce, aby sa táto suma preplácala rodičom.

„Rodina s dvomi deťmi zaplatí denne za školský obed 2,40 eura, čo je 50 eur mesačne. Pri dvoch deťoch sa táto suma vyšplhá na sumu 500 eur ročne,“ povedal predseda strany Smer-SD pri prezentovaní návrhu novely zákona. Fico vtedy odhadol celkové náklady na 80 až 100 miliónov eur. Tým, že sa účinnosť zákona v prípade základných škôl posunula na september 2019, Fico očakáva výrazné úspory.

Odporúčané články

Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X