Akademický rok na Technickej univerzite vo Zvolene otvoria online, škola je pripravená na najhoršie

Podľa školy sa najmä prváci potrebujú adaptovať na vysokoškolské prostredie, dôležitý je ich kontakt s učiteľmi, tiež sa musia naučiť novým metódam výučby. Foto: ilustračné, Getty Images

Štart akademického roka na Technickej univerzite vo Zvolene (TUZVO) sa pre rastúce počty ochorení na COVID-19 uskutoční online formou. Ako ďalej univerzita informuje v tlačovej správe, striktné opatrenia čakajú na viac ako stovku zahraničných študentov. Univerzita sa pripravila aj na najhorší scenár v súvislosti so šírením koronavírusu, keď sa celá škola presunie do online priestoru. Výučbová časť zimného semestra sa začína 28. septembra.

„Naším zámerom je, aby sa vzdelávanie uskutočňovalo prezenčnou metódou, najmä v prvom ročníku na prvom stupni štúdia. Prezenčná forma je veľmi dôležitá hlavne pre prvákov, ktorí sa potrebujú adaptovať na vysokoškolské prostredie, dôležitý je ich kontakt s učiteľmi, musia sa naučiť novým metódam výučby a podobne,“ povedal prorektor pre pedagogickú prácu TUZVO Andrej Jankech.

Škola si preventívne zabezpečila aj IT techniku

Univerzitný krízový štáb monitoruje situáciu so šírením nového koronavírusu a operatívne prijíma protiepidemiologické opatrenia na zabezpečenie ochrany zdravia študentov a zamestnancov, ktoré sú zverejňované prostredníctvom univerzitných komunikačných kanálov.

V prípade nepriaznivého vývoja je TUZVO pripravená plynulo prejsť do kombinovaného spôsobu výučby, teda časť výučby prezenčne a časť dištančne. V krajnom prípade sa univerzita vráti k dištančnému vzdelávaniu tak, ako tento spôsob využívala v druhej polovici ostatného letného semestra.

Na online výučbu sa univerzita pripravila školeniami učiteľov aj technikou, teda notebookmi a kamerami v dostatočnom množstve.

Každý internát má izolačnú miestnosť

Na TUZVO by malo v akademickom 2020/2021 študovať 79 českých študentov, 19 z Ukrajiny a ďalší z Rumunska, Nemecka, Maroka, Chorvátska a Holandska. „Všetci zahraniční študenti musia spĺňať usmernenia schválené Krízovým štábom TUZVO, ktoré vymedzujú podmienky najmä pre študentov prichádzajúcich z rizikových krajín alebo regiónov. U nich sa vyžadujú COVID testy a určitý počet dní strávených v izolačnom centre, ktoré máme zriadený na internátoch,“ objasnil rektor TUZVO Rudolf Kropil.

V týchto dňoch už na študentských domoch univerzity prebieha proces ubytovania, ktorý sa riadi presným harmonogramom. V každom internáte je zriadená izolačná miestnosť pre prípad, ak by sa u niektorého študenta vyskytli príznaky ochorenia. V tomto priestore bude môcť takýto študent počkať na príchod rodinných príslušníkov, prípadne na výsledky PCR testu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kropil
Firmy a inštitúcie Technická univerzita vo Zvolene