Ako veľmi bude chýbať žiakom maturita? Pedagógovia a psychológovia hovoria o dopadoch do budúcna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Pandémia opäť zrušila maturitné skúšky. Namiesto hodnotenia písomných testov, slohovej práce alebo ústnej či praktickej skúšky bude rozhodovať o záverečnom hodnotení študentov priemer známok. Podobne ako v Írskej republike, Severnom Írsku, Walese či Škótsku.

Po tom, ako minister školstva Branislav Gröhling (SaS) oznámil, že sa tohtoročná skúška dospelosti ruší, Slovenská národná strana (SNS) nad tým vyjadrila znepokojenie. Tvrdí, že to „poškodí najmä absolventov stredných odborných škôl, ktorí sa pripravujú v praktických odboroch“ .

Zároveň požiadala ministra, aby sa takéto rozhodnutia neprijímali „z večera na ráno“ a aby boli odkonzultované s odborníkmi. „Vôbec by som do toho žiadnu politiku neťahal,“ uviedol pre SITA.sk Felix Dömény z Asociácie stredných odborných škôl.

Najlepšie riešenie zo zlých

Dömény hovorí, že musíme brať do úvahy situáciu, v akej sa nachádzame. Rozhodnutie hodnotiť maturantov priemerom známok nepovažuje za vyslovene zlé. „Keby sme sa na to pozreli očami spred dvoch rokov, bolo by to hrozné. Keď sa na to pozrieme očami dnešných dní, tak je to dobré,“ dodal.

Zhoduje sa s ním aj Soňa Puterková zo Slovenskej komory učiteľov (SKU), podľa ktorej s takýmto spôsobom hodnotenia vopred nepočítal nikto, preto ho je možné považovať len za najlepšie možné riešenie zo zlých, ktoré sa ponúkali na výber“.

Problém v tom nevidí ani psychológ Martin Kmeť, keďže žiadny študent nebude ukrátený o možnosť prípadne zlepšiť si známky. Ako totiž pripomína, ak nebude spokojný so známkou, ktorá mu bude vychádzať, bude môcť požiadať o ústnu skúšku.

Čo môže študentom chýbať je slávnostné ukončenie školy. „Mladým ľuďom bude chýbať, pocit, že ich vynaložené úsilie bolo korunované úspechom,“ myslí si psychologička Beáta Sedlačková.

Puterková rovnako hovorí, že študenti prídu o „rituál“ ukončenia strednej školy maturitnou skúškou a o radosti, ktoré tento rituál prináša. „Zdatní študenti prídu o možnosť preukázať na maturitnej skúške svoju zrelosť, vyspelosť, ukázať praktické práce, ktoré na maturitu dlho pripravovali,“ dodáva.

Bez stužkovej a s kritikou

Čo však vadí psychologičke na tomto kroku je, že bude polarizovať ľudí. „Časť spoločnosti bude tento krok odsudzovať a mladých ľudí negatívne hodnotiť, podceňovať úsilie, ktoré vynaložili počas celého štúdia,“ upozorňuje Sedlačková.

Študentom tiež podľa nej môžu do budúcna chýbať aj iné stránky maturity. Je pre nich totiž záťažovou skúškou, ktorá im poskytuje spätnú väzbu a hodnotenie ich práce. A práve to by im mohlo pomôcť neskôr pri prijímacích skúškach na vysokú školu a pri uchádzaní sa o zamestnanie.

Študentom by podľa Döményho mohli chýbať aj prezentačné zručnosti, ktoré si má mladý človek možnosť otestovať práve pri ústnej maturite. Iné negatívne následky absencie maturity však nevidí. „Či študenti o niečo prídu ukáže život,“  dodáva.

Dôležitá je dlhodobá snaha

Aj v takýchto špecifických podmienkach totiž podľa Döményho platí pravidlo, že študenti, ktorí sa chcú vzdelávať, sa vzdelávajú a najlepší z ročníka ostane stále najlepší.

Rovnako Puterková nepredpokladá, že absencia maturity bude mať väčší vplyv na budúce vzdelanie či prácu študentov.

„Absolvovali predsa roky normálneho štúdia a aj, hoci dištančnú, prípravu na maturitu. Mnohí z nich sa naučili samostatnosti, otestovali si vnútornú motiváciu. Tí, ktorých príprava zlyhala z akýchkoľvek dôvodov, budú musieť dobiehať zameškané a je na nich, ako sa im to podarí,“ zdôvodnila.

S tým súhlasí aj psychológ Kmeť. Dokonca hovorí, že súčasná situácia je výzvou, ktorá horších študentov môže aj zobudiť. „Je to prechodné obdobie, ktoré nemá prečo ovplyvňovať dlhodobé návyky,“ dodáva.

Závažný vplyv do budúcna neočakáva ani Sedlačková, ktorá však upozorňuje, že aj mladí ľudia potrebujú, aby im vláda takéto zmeny riadne vysvetlila. „Vtedy je predpoklad, že situácia bude lepšie prijatá,“ myslí si.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta SedlačkováBranislav GröhlingFelix DöményMartin KmeťSoňa Puterková
Firmy a inštitúcie Asociácia stredných odborných škôlSKU Slovenská komora učiteľovSNS Slovenská národná stranaStredná priemyselná škola strojnícka v BratislaveWebnoviny.sk