Akreditačná agentúra hodnotí opravu nedostatkov vysokých škôl, má čas len do konca augusta

Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel.

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) hodnotí odstránenie nedostatkov v 172 študijných programoch a tiež v 22 právach na vymenovávanie docentov a profesorov. Ako agentúra informovala na svojej stránke, správy o odstránení nedostatkov posudzuje ešte podľa pôvodných kritérií, ktoré boli platné do 31. októbra 2018, keď bola táto povinnosť uložená Akreditačnou komisiou.

Od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR agentúra prevzala celkovo 82 správ vysokých škôl „o odstránení nedostatkov“. Školy ich zasielali priamo na ministerstvo. „Táto povinnosť im vznikla na základe záverov akreditácií v predchádzajúcom období, ktoré prijala ešte Akreditačná komisia,“ vysvetlila agentúra.

Do konca augusta musí posúdiť všetky správy

Aktuálne tak SAAVŠ posudzuje odstránenie nedostatkov v 172 študijných programoch a v 22 právach vykonávať habilitačné a inauguračné konanie.

Akreditačná agentúra zatiaľ posúdila šesť správ a zvyšné plánuje ukončiť do konca augusta 2020, teda do obdobia, keď vyprší platnosť príslušných časovo podmienených akreditácií alebo pozastavených práv vysokých škôl.

„Agentúra postupuje v zmysle platnej legislatívy podľa nových postupov, teda na každé konanie zostavuje osobitnú pracovnú skupinu z posudzovateľov zapísaných v zozname posudzovateľov, ktorú schvaľuje výkonná rada,“ uviedla.

Agentúra nahradila Akreditačnú komisiu

SAAVŠ je verejnoprávna inštitúcia, ktorej úlohou je vykonávať činnosti externého zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania na Slovensku. Bola zriadená minulý rok a nahradila činnosť doterajšej Akreditačnej komisie, poradného orgánu vlády SR pri posudzovaní žiadostí vysokých škôl.

Agentúra 2. júla schválila akreditačné štandardy pre vysoké školy s účinnosťou od 1. septembra 2020. Vysoké školy majú na zosúladenie svojich vnútorných predpisov so štandardami dva roky od dátumu účinnosti. Najneskôr do roku 2024 musí vysoká škola požiadať o prvú akreditáciu vnútorných systémov. Nové štandardy tak nahrádzajú kritéria Akreditačnej komisie, ktorá skončila v decembri 2019.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSAAVŠ Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školy