Až tretina žiakov a študentov na celom svete sa stala obeťou šikany, ukazuje nová štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Getty Images

Tretina žiakov a študentov na celom svete sa stala obeťou šikany, ktorá mala za následok zhoršenie výsledkov v škole, preloženie na inú školu, či dokonca fyzické alebo psychické následky.

Navyše, prerušenia prezenčnej výučby na školách a obmedzenia v súvislosti s pandémiou COVID-19 zvýšili čas, ktorý deti a dospievajúci trávia na počítačoch. Bez dôkladného dozoru dospelých môže predĺženie času v online prostredí vystaviť tieto citlivé vekové kategórie zvýšenému riziku kyberšikany.

Vyplýva to z aktuálnej štúdie, ktorá sa venuje téme šikany. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie ministerstva školstva s tým, že svet si vo štvrtok pripomína dôležitosť boja proti šikanovaniu na školách.

Deň proti násiliu a šikanovaniu

Rezort školstva uviedol, že prvý novembrový štvrtok je od minulého roka Medzinárodným dňom proti násiliu a šikanovaniu v škole, a to vrátane kyberšikany. Zhodli sa na tom všetky členské štáty Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO), ktorej členom je aj Slovenská republika.

Práve školská šikana bola hlavnou témou medzinárodnej online konferencie pod taktovkou francúzskeho ministerstva školstva, mládeže a športu.

Pri tejto príležitosti francúzsky šéf školstva Jean-Michel Blanquer poďakoval svojmu slovenskému rezortnému kolegovi Branislavovi Gröhlingovi (SaS). Obaja sa totiž rozhodli proti tomuto, naďalej aktuálnemu problému, bojovať.

Rešpekt a bezpečie v školách

Považujem za dôležité, aby škola nebola iba miestom, kde sa žiaci vzdelávajú, ale aj miestom, kde si osvoja hodnoty, naučia sa rešpektovať druhých a miestom, kde sa každý žiak, ale aj zamestnanec bude cítiť bezpečne. Som preto veľmi rád, že ako ministerstvo spolupracujeme na týchto aktivitách, ktoré pomáhajú predchádzať šikane a robia zo škôl lepšie, tolerantnejšie a bezpečnejšie miesta,“ priblížil Gröhling.

Aj preto rezort školstva v spolupráci s Nadáciou Markíza a Linkou detskej istoty spustil projekt „Odpíšeme Ti“. Jeho cieľom je začať otvorene diskutovať o téme šikanovania na miestach, kde je tento problém najrozšírenejší, teda medzi deťmi, učiteľmi a rodičmi.

Prevencia šikanovania

Zároveň je pripravený Akčný plán riešenia a prevencie šikanovania v školách a školských zariadeniach. Cieľom je eliminácia šikanovania v školách a školských zariadeniach tak, aby sa každý žiak, pedagogický a odborný zamestnanec mohol cítiť a vzdelávať v škole bezpečne.

Na pláne majú participovať okrem ministerstva a priamo riadených organizácií rezortu aj organizácie zastrešujúce školy, centrá pedagogicko-psychologickej pomoci a prevencie a ďalšie neziskové organizácie pôsobiace v témach prevencie rizikového správania a spolupráce s rodičmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav GröhlingJean Michel Blanquer
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanieVedu a kultúru