Brány škôl sa zatiaľ neotvoria, minister Gröhling musí vypracovať nový plán

Minister školstva Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Martin Havran.
  • aktualizované 1. decembra 19:29

Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

Do tretice všetko dobré

Plán by chcel Gröhling podľa vlastných slov predstaviť do 23. decembra. „Verím, že do tretice všetko dobré,“ povedal s tým, že k jeho aktuálnemu plánu bolo na rokovaní ÚKŠ viacero výhrad.

Minister presadzoval testovanie vybraných žiakov, učiteľov a rodičov až po úroveň 70 percent počtu spomedzi menovaných skupín. Pretestovanie všetkých totiž podľa neho nebolo reálne.

„My ako ministerstvo školstva nedokážeme zazmluvňovať zdravotníkov alebo robiť s nimi ďalšie úkony,“ povedal minister a doplnil, že na toto je potrebná súčinnosť ďalších rezortov.

Spory boli podľa jeho aj o prípadnej dobrovoľnosti alebo povinnosti otestovať sa. Považuje preto za potrebné vyhodnotiť vznesené pripomienky.

Potrebujeme čo najviac testovať

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti povedal, že uvoľňovať vyučovanie v súčasnej situácii by „nebolo súdne“, keďže sa stále môže zhoršiť.

Minister školstva mal podľa neho za úlohu zabezpečiť pretestovanie žiakov v spolupráci so samosprávami, čo sa mu nie celkom podarilo.

„Uvoľníme opatrenia, ale musíme začať testovaním,“ vyhlásil s tým, že testovanie navrhnuté Gröhlingom by „možno ani nefungovalo“.

„Potrebujeme čo najviac testovať,“ povedal minister a dodal, že za tejto situácie má hlavný hygienik právo povedať, že na vyučovaní sa môžu zúčastniť len tí, ktorí nemajú vírus.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMarek Krajčí