Bratislavské základné školy sa dočkajú modernizácie a rozšírenia, pôjde na ne 40 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
V školských laviciach chýba šesť percent žiakov, ktorí sa kvôli karanténe musia vzdelávať dištančne. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na rozširovanie kapacít a modernizáciu základných škôl v Bratislavskom samosprávnom kraji vyhlásilo ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie výzvu s vyčlenenou čiastkou 40 miliónov eur z regionálneho programu IROP.

Z toho je na tento rok pripravených 31 miliónov eur, v budúcom roku bude rozpočet výzvy navýšený o ďalších deväť miliónov eur. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Školy môžu získať milióny eur

Základné školy z Bratislavského kraja sa môžu uchádzať o podporu na zvyšovanie kapacít, zlepšenie stavu budov alebo vybavenie či úpravu areálov. Hlavným cieľom je pomôcť riešiť nedostatok miest v základných školách a predchádzať tak vyučovaniu na dve zmeny.

Na jeden projekt majú školy šancu získať až 3 milióny eur. Podmienkou je investovať do podpory tzv. SMART škôl, teda vytvárania škôl ako centier vzdelávania, kultúry, športu a voľnočasových aktivít pre celú komunitu.

„Bratislavský kraj má dlhodobo problémy s kapacitami svojich základných škôl. Citeľné je to najmä v hlavnom meste, ale aj priľahlých obciach, kde rapídne stúpa počet nových obyvateľov. Deti musia veľakrát dochádzať do školy ďalej od svojho bydliska tam, kde ešte bolo voľné miesto. Preto prichádzame základným školám aj rodinám na pomoc s najnovšou výzvou z regionálneho programu,“ povedala ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí), ktorej rezort riadi Integrovaný regionálny operačný program (IROP).

Podpora úsporných a zelených opatrení

Okrem rozširovania kapacít môžu ísť európske zdroje aj do budovania odborných učební a ďalšieho vybavenia, ako sú kuchyne, jedálne, telocvične a vonkajšie športoviská.

„Podporíme úsporné energetické a ďalšie zelené opatrenia, ako je zateplenie, tienenie, zelené strechy či využívanie alternatívnych zdrojov energie,“ doplnila ministerka Remišová. Oprávnenými žiadateľmi sú obce a mestské časti hlavného mesta Bratislavy ako zriaďovatelia základných škôl.

V Bratislavskom samosprávnom kraji aktuálne chýbajú tisícky miest pre školákov a stovky tried. Spolu je v kraji 166 základných škôl, ktoré majú vyše 2 700 tried a navštevuje ich takmer 60-tisíc detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRZa ľudí