Čaputová vymenovala rektorov dvoch vysokých škôl, hlavným kritériom má byť kvalita

Zľava v popredí: Rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil a prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vymenovania rektorov vysokých škôl prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 18. február 2020. Foto: SITA/Kancelária prezidentky SR

Spoluprácu a spájanie považuje prezidentka Zuzana Čaputová za jedinú nádejnú a produktívnu cestu, vďaka ktorej môže vysoké školstvo na Slovensku napredovať. Povedala to vo svojom utorkovom prejave pri vymenovaní rektorov vysokých škôl. Za rektora Technickej univerzity vo Zvolene vymenovala Rudolfa Kropila a za rektora Akadémie umení v Banskej Bystrici Michala Murina.

„Spoluprácu a spájanie síl, aj vo vedecko-výskumnej oblasti, považujem za jedinú nádejnú a produktívnu cestu, vďaka ktorej môžeme rýchlejšie napredovať,“ povedala prezidentka s tým, že bude rada, ak ju pri ďalšom stretnutí rektori potešia správou, že k trom centrám excelentnosti a dvom špičkovým vedeckým tímom, ktoré už na univerzite majú, pribudli ďalšie.

Čaputová pri menovaní rektorov zdôraznila aj úlohu umenia v spoločnosti, ktorá je často náročnejšie merateľná ako vedecký výskum.

„Umelecká tvorba je však rovnakým prejavom kreativity akou je tvorivosť vo vedecko-výskumnej oblasti. Časy, kedy medzi jednotlivými druhmi tvorivej činnosti boli neprekonateľné bariéry, sú už za nami a špičkový tvorivý výkon v sebe obsahuje mnohé znaky umenia,“ vysvetlila. Podľa nej je dôležité, aby hlavným hodnotiacim kritériom bola kvalita a nie kvantita.

„Vaše univerzity vo svojich štatútoch uvádzajú, že ich poslaním je rozvíjať harmonickú osobnosť, vedomosti, múdrosť, dobro a tvorivosť v človeku, prispievať k rozvoju vzdelanosti, vedy, kultúry a zdravia pre blaho celej spoločnosti. Želám vám, aby sa poslanie, ktoré ste si definovali v štatúte, darilo v plnej miere napĺňať,“ dodala na záver.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal MurinRudolf KropilZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Akadémia umení v Banskej Bystrici