Čaputová vymenovala vysokoškolských profesorov, humanitné vedy sú na Slovensku nedocenené

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala ďalších vysokoškolských profesorov. Foto: www.facebook.com

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala nových vysokoškolských profesorov. Vo svojom príhovore uviedla, že ide o veľký úspech v ich akademickej kariére.

Podotkla, že všetci z nich pôsobia v oblasti spoločenských a humanitných vied, teda v oblasti, ktorá je na Slovensku, „ak nie spochybňovaná, tak určite nedocenená“. Podľa nej by sa spoločenskovedné a humanitné odbory nemali chápať iba ako príprava zamestnancov pre určité pracovné pozície.

„Ako učitelia spoločenskovedných a humanitných disciplín najlepšie viete, že vašou úlohu je vychovávať mysliacich ľudí s pevným hodnotovým zázemím, ktorí si vedia vytvoriť na veci vlastný názor, vedia ho aj podložiť argumentmi a majú morálnu silu, aby ho obhájili v názorovej konfrontácii s inými postojmi,“ povedala ďalej v príhovore.

Uplatnia sa vo viacerých oblatiach

Ako dodala, takíto ľudia sa podľa nej dokážu uplatniť nielen v oblasti, v ktorej získali vzdelanie a titul, ale aj všade tam, kde je potrebné aktívne hľadať informácie, tvorivo ich spracovať a použiť v praxi.

„Od spoločenských vied a od vás ako ich predstaviteľov očakávame, že svoju expertízu ponúknete pri tvorbe verejných politík a pri identifikácii najväčších civilizačných výziev, ktoré pred republikou stoja. Veľmi potrebujeme, aby ste sa kvalifikovane zamýšľali nad alternatívami spoločenského vývoja, aj nad tým, ako je možné vyriešiť najzávažnejšie konflikty a protirečenia, ktoré nás ohrozujú,“ zdôraznila.

Učitelia by mali vstúpiť do verejného diskurzu

Spoločnosť podľa hlavy štátu potrebuje, aby učitelia spoločenskovedných a humanitných vied aktívne vstupovali do verejného diskurzu vo vážnych sporoch a vo verejnej diskusii ukázali, ako veľmi sa skutočné vedecké poznanie odlišuje od hlučného ignoranstva.

Novými profesormi sú Stanislav Benčič v odbore masmediálne štúdiá, Róbert Brtko – rímske právo, Ivana Butoracová Šindleryová – verejná politika a verejná správa, Branislav Cepek – správne právo, Milan Ferenčík – cudzie jazyky a kultúry, Miloš Hitka – manažment, Juraj Jankuv – medzinárodné právo, Katarína Kalesná – obchodné a finančné právo, Vladimír Klein – predškolská a elementárna pedagogika, Miroslav Kmeť – slovenské dejiny.

Noví profesori a profesorky

Ďalej Slávka Kopčáková v odbore estetika, Michal Kozubík – sociálna práca, Peter Krištofík – financie, Ingrid Mencerová – trestné právo, Zdenka Musová – ekonomika a manažment podniku, Eva Mydlíková – sociálna práca, Matúš Oľha – divadelné umenie, Lenka Pasternáková – odborová didaktika, Ivan Pavlov – andragogika, Miroslava Rajčániová – odvetvové a prierezové ekonomiky.

Medzi novovymenovanými profesormi a profesorkami sú tiež Mariana Sedliačiková v odbore ekonomika a manažment podniku, Katarína Slobodová Nováková – etnológia, Eva Stranovská – cudzie jazyky a kultúry, Juraj Šedivý – pomocné vedy historické, Juraj Vačok – správne právo, Dušan Velič – fyzikálna chémia a Adriana Wiegerová – predškolská a elementárna pedagogika.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová