Centrum vedecko-technických informácií udelilo Cenu za transfer technológií trom projektom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, Getty images

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) ocenilo Cenou za transfer technológií na Slovensku 2021 nové možnosti v reprodukčnej medicíne, ochranu lesa bez chémie aj Košický klaster nového priemyslu (Cassovia New Industry Cluster – CNIC). Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Inovácia patrila biomedicíne

Ocenenie bolo súčasťou medzinárodnej konferencie Cooperation innovation technology transfer 2021 (COINTT 2021).

Témou tohto ročníka konferencie venovanej téme transferu technológií bolo Pozdvihovanie povedomia o význame ochrany duševného vlastníctva, transfere technológií a zvyšovaní využívania inovácií v podnikaní.

Ako priblížilo ministerstvo školstva, kategória – Inovácia patrila biomedicíne. „Vďaka víťazovi – MikroRNA testu úspešnosti in vitro fertilizačného (IVF) procesu a diagnostiky kvalitného embrya pre IVF proces – môže byť aj u nás riešenie umelého oplodnenia posunuté o ďalší odborný krok vyššie,“ uviedlo.

Na inovácii spolupracovala Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave a Masarykova univerzita v Brne.

Inovátormi sú lesníci v Štiavnici

V kategórii – Inovátor/Inovátorka získal cenu kolektív pôvodcov Nosiča biologicky aktívneho organizmu pre použitie v ochrane lesa z Národného lesníckeho centra, Lesníckej ochranárskej služby Banská Štiavnica.

„Pracujeme na výskume ochrany lesa proti škodlivému hmyzu alebo hubám, ktoré sa premnožujú v našich lesoch. Keďže je trend znižovať používanie pesticídov, tak sme sa zamerali na výskum biologických prípravkov a materiálov,“ uviedol jeden za autorov Andrej Kunc.

Podľa ministerstva má inovácia potenciál byť komerčne úspešnou a pomáhať k zdravším lesom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Najväčší počin patrí klastru z Košíc

Víťazom kategórie – Počin v oblasti transferu technológií sa stal Košický klaster nového priemyslu, ktorého iniciátorom vrátane prípravy podkladov celého projektu je Technologický a inovačný park Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (TIP UPJŠ).

„Vďaka podpornému tímu, ktorý pracuje pri vedcoch, sa podarilo vybudovať technologický inovačný park na našej univerzite, ktorý už teraz presahuje aj hranice našej univerzity. Je to dôkaz, že ideme ďalej a snažíme sa spájať kolektívy, ktoré majú do transferu technológií čo povedať,“ povedala za Renáta Bačárová, ktorá za TIP UPJŠ prevzala cenu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KuncRenáta Bačárová
Firmy a inštitúcie CVTI SR Centrum vedecko-technických informáciíMasarykova univerzitaMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNLC Národné lesnícke centrumUK Univerzita Komenského v BratislaveUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach