Čo si myslia Slováci o zavedení sexuálnej výchovy na školách? Zhruba 86 percent opýtaných by bolo za

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia

Zhruba 86 percent respondentov si myslí, že vzťahová a sexuálna výchova primeraná veku by mala byť súčasťou výučby na základných a stredných školách.

Z opýtaných si deväť z 10 tiež myslí, že sex bez súhlasu je znásilnením, pričom tento názor prevláda aj u ľudí, ktorí sa považujú za konzervatívnych. Nútenie partnera k sexuálnemu styku podľa prieskumu považuje za nesprávne 98 percent opýtaných.

Vyplýva to z prieskumu organizácie Amnesty International Slovensko (AIS), ktorá zadala v máji agentúre Focus online reprezentatívny kvantitatívny prieskum verejnej mienky na vzorke 1004 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov. Informovala o tom koordinátorka pre kampane a médiá AIS Daniela Mužíková v tlačovej správe.

Potrebné sú zmeny v legislatíve

„Výsledky nášho reprezentatívneho prieskumu naznačujú názory slovenskej verejnosti na niektoré vybrané oblasti, ktoré súvisia s ochranou ľudí pred sexuálnym násilím a znásilnením. Považujeme ich za dobrý signál, ktorý je však nutné pretaviť do pozitívnych zmien v legislatíve a praxi. Netreba pritom podceňovať to, že verejná mienka sa v priebehu času mení. Čo sa však nemení je potreba urobiť z ochrany ľudských práv preživších sexuálneho násilia a znásilnenia spoločenskú, ale aj politickú prioritu,“ uviedol riaditeľ AIS Rado Sloboda.

Násilie má rôzne podoby

Z prieskumu tiež vyplýva, že sex bez súhlasu považuje za trestný čin až 89 percent respondentov. Platná legislatíva tento pohľad verejnosti ani názor odborníkov nereflektuje.

Je potrebné si uvedomiť, že násilie má rôzne podoby, predstava, že musí ísť o fyzický útok, je veľmi redukujúca – násilie sa často deje na úrovni manipulácie, vydierania či psychického nátlaku, ktorý môže prichádzať nielen od jednotlivca či jednotlivkyne, ale aj od spoločnosti (robíme niečo, pretože ‚sa to patrí‘, prípadne ide o rôzne formy násilia či obťažovania na pracovisku alebo v rodine),“ dodala Zuzana Bendiková zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Stigmatizácia tu stále pretrváva

„Podľa výskumu Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2017 zažilo sexuálne násilie v priebehu svojho života 4,9 percenta respondentiek, čo predstavuje približne 100 000 žien na Slovensku. Výsledky výskumu poukazujú aj na pretrvávajúcu stigmatizáciu preživších sexuálneho násilia, o čom svedčia zdôvodnenia rozhodnutí, prečo sa ženy neobrátili na políciu. Dáta a verejná mienka poukazujú na nedostatočnú ochranu najmä žien a dievčat pred znásilnením a sexuálnym násilím a nepriaznivú situáciu v oblasti podporných služieb pre osoby, ktoré prežili znásilnenie alebo sexuálne násilie,“ uzavrela Mužíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Rado Sloboda
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSAmnesty International (AI)