Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo školstva
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.
26. 06. 2019 20:44 LegislatívaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Dekani nepochopili zákon o pedagógoch, tvrdí ministerstvo školstva

V prípade otvoreného listu dekanov fakúlt ministerke školstva ide o nepochopenie predmetného zákona, keďže vysokým školám nebolo odňaté právo poskytovať vzdelávanie pre učiteľov, tvrdí rezort školstva v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol odbor komunikácie ministerstva školstva.

Dekani fakúlt slovenských univerzít spísali otvorený list najvyšším predstaviteľom štátu, ktorým vyjadrujú svoj nesúhlas so znením zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Poukazujú v ňom na celkovú nekoncepčnosť zákona, ktorý vedie nielen k deprofesionalizácii učiteľskej profesie, ale aj k prehlbovaniu problémov slovenského regionálneho a vysokého školstva.

List podpísalo 25 dekanov

Vedúci fakúlt nie sú okrem iného spokojní s tým, že doplňujúce pedagogické štúdium môže podľa zákona okrem školy poskytovať aj organizácia zriadená ministerstvom školstva, ktorou je Metodicko-pedagogické centrum.

Podľa ministerstva však toto centrum bude poskytovať iba vzdelávanie, ktoré univerzity doteraz neposkytovali, keďže ho nepovažovali za relevantné. „Pôjde teda o doplnkové vzdelávanie k vzdelávaniu poskytovanému univerzitami,“ vysvetľuje rezort školstva.

Pod list sa podpísalo 25 dekanov fakúlt slovenských univerzít. Adresovali ho prezidentke SR Zuzane Čaputovej, predsedovi Národnej rady SR Andrejovi Dankovi, predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu, ministerke školstva Martine Lubyovej, predsedovi Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomírovi Petrákovi, vláde SR, poslancom Národnej rady SR, predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavlovi Ondekovi, prezidentovi Slovenskej komory učiteľov Vladimírovi Crmomanovi a zakladateľovi Komenského inštitútu Jurajovi Hipšovi.

Prezident zákon vetoval

V liste apelujú na osobnosti, verejných činiteľov, na širokú odbornú, ale aj laickú verejnosť, aby rozumnou argumentáciou prispeli k negovaniu tých častí zákona, ktorých znenie ohrozuje naše školstvo, a tým vzdelávanie ďalších generácií mladých ľudí.

Sú ochotní a pripravení plne vstúpiť do procesu tvorby takého zákona, ktorý bude smerovať k zvýšeniu kvality prípravy a vzdelávania učiteľov na Slovensku.

Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch schválil parlament 2. apríla. Prezident ho vetoval s tým, že zákon nemá potrebnú kvalitu na to, aby sa stal funkčnou súčasťou vyváženého a stabilného právneho poriadku. Zákonodarcovia prelomili veto prezidenta 10. mája. Proti zákonu protestovali aj desiatky učiteľov.

Odporúčané články

Školský výbor odobril novelu o povinných škôlkach, oproti pôvodnému návrhu prinesie viacero zmien Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Video+foto: Sagan vyhral prémiu a navýšil náskok v 12. etape Tour de France 2019, zvíťazil Yates Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X