Desaťtisíce školákov na Slovensku nemajú internet a počas koronakrízy stratili prístup k vzdelávaniu

Minimálne 23-tisíc školákov nemá aktuálne prístup k vzdelávaniu, odhadujú analytici Foto: Getty images

Desaťtisíce školákov stratilo pre pandémiu prístup k vzdelávaniu. Ako vyplýva z analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva, minimálne 23-tisíc žiakov nemusí mať pripojenie na internet.

Menej dostupný pritom nie je len pre deti z rómskych domácností, ale aj pre deti z chudobných majoritných domácností.

Najmenej dostupný je internet v okresoch Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja. Prezenčná výučba na školách bola vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením koronavírusu prerušená 16. marca.

Prístup na internet nemá každý

Podľa analytikov inštitútu sú na niektorých školách zo vzdelávania vylúčené deti, ktoré nemajú napríklad pripojenie na internet a škola pre ne nedokáže zabezpečiť alternatívne formy dištančnej výučby.

Viac o téme Koronavírus

Deti z chudobných majoritných aj rómskych domácností majú v porovnaní s bežnými domácnosťami výrazne horší prístup nielen k technologickému vybaveniu, ale majú aj horšie digitálne zručnosti.

Deti z chudobných rodín majú problém

Podľa reprezentatívneho prieskumu, ktorý sa konal v apríli 2019, má prístup k internetu 52 percent detí z chudobných domácnosti a 40 percent detí z rómskych domácností.

V prípade bežných domácností má prístup k internetu 95 percent detí. Smartfón vlastní vyše 90 percent detí z bežných domácností, 60 percent detí z chudobných rodín.

Detí z rómskych domácností, ktoré vlastnia mobil, je necelých 60 percent. Najmenej dostupný je internet v okresoch Banskobystrického, Prešovského a Košického kraja.

Dištančné vzdelávanie

Vládni analytici poznamenávajú, že v prípade dištančného vzdelávania je nutné prihliadať aj na domáce zázemie žiakov. Podľa údajov z Eurostatu 2018 žije na Slovensku každý druhý mladý človek pod 18 rokov v preplnenej domácnosti.

V prípade chudobných rodín takto žijú viac ako dve tretiny mladých ľudí. Odborníci tiež poukazujú, že v posledných rokoch žil každý štvrtý až šiesty mladý človek pod 18 rokov z chudobnej rodiny v domácnosti, kde zatekala strecha, nebola dostupná sprcha či splachovacia toaleta alebo boli zlé svetelné podmienky.

Výučba prostredníctvom Edupage

Prezenčná výučba na školách bola vzhľadom na mimoriadnu situáciu v súvislosti so šírením koronavírusu na Slovensku prerušená 16. marca.

V súčasnosti funguje dištančné vzdelávanie primárne cez portál Edupage. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spolu s mimovládnymi organizáciami založili webstránku Učíme na diaľku, kde sú zhromaždené potrebné zdroje a rady pre výučbu z domu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EurostatMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR